Search Button

Beau Lotto

Neuro-Scientist and Founder and CEO of Lab of Misfits Studio

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title

Beau Lotto

Beau Lotto dünya çapında tanınan bir nöro-bilimci olarak algı araştırmalarında uzmanlaşmıştır. Lotto yıllardır nöro-bilim ve sanat arasındaki sınırları şeffaflaştıran çalışmalarıyla bilim dünyasının ilgisini çekmektedir. İnsanların sadece kendileri değil etraflarındaki dünya hakkındaki düşünce biçimlerini dönüştürmeyi deneyen Lotto algı biliminin sınırlarını zorlamaktadır.

Beau Lotto’nun araştırmalarına merkez teşkil eden şey algı olmakla beraber asıl ilgisini çeken nokta, insanların etraflarındaki dünyayı gözleriyle nasıl gördüklerine dair felsefi ve bilimsel bir anlayış oluşturmaktır. Algı yaratıcılığın payandasıdır, o yüzden de prensip olarak, yenilikçilik ve hatta eğitim, algıyı yaratır. Lotto’nun araştırmaları sadece insan görüşünü değil arıların ve robotların görüşünü de içermektedir. Kendi disiplininin yanı sıra ressamlar, heykeltraşlar, müzisyenler ve moda tasarımcıları gibi farklı disiplinlerde çalışanlarla işbirliği içinde bu alanların da sınırlarını zorlamaktadır. Lotto ve işbirliği yaptığı insanların ortak noktaları, dünyayı farklı şekillerde görme, farklı şekillerde eyleme geçme meselesini derinlemesine incelemektir.

Beau Lotto’nun Lottolab adını taşıyan algının merkezi araştırması bir tür hibrid bilimsel sanat laboratuvarı stüdyosu haline gelmiştir. Burada, kontrollü deneylerle elde edilen sonuçlar saygın uluslararası bilimsel yayınlarda yer bulmaktadır. Stüdyoda ortaya çıkan göz kamaştırıcı ilüstrasyonlar ve enstolasyonlar Harward Galeri, Serpentine Galeri ve Dublin Bilim Galerisi ve diğer galerilerdeki saygın sergilerde izlenmiştir. Lotto’nun ürettiği ilüzyonlar pek çok başka bilim adamı, sanatçı, öğretim görevlisi ve bilim müzelerince kullanılmıştır.

Beau Lotto’ya göre, bilimin potansiyeli sadece şaşırtmakta değil insanların dünyayı başka bir şekilde, özellikle de çocuk gözünün gerçekliğinde görebilmelerini sağlamaya çalışmasında yatmaktadır. Lotte’nun atölye çalışmaları ilk ve ortaokul çağındaki çocukların kendi bilimsel deneylerini tasarlamalarına ve ulaştıkları verileri analiz etmelerine imkan vermektedir. Bu süreçte, çocukların bilimle ilgili bakış açıları değişmekle kalmamış öğrenme eylemiyle ilgili özgüvenleri, öğrenme yaklaşımları başkalaşmıştır.

Beau’nun bilime ilişkin deneyci, vizyoner yaklaşımı kendisine yoğun bir hayran kitlesi kazandırmakla kalmamış, özellikle BBC televizyonunda yayınlanan Horizon (Ufuk) programının iki bölümüne yaptığı katkıyla 2010 yılından beri izleyenlerinin sayısını artırmıştır. Önemli gazetecilerden biri Lotto’nun genel halkın bilimle olan ilişkisine kazandırdıklarını, Jamie Oliver’ın gıda ve yemek pişirme hususunda başardıklarıyla kıyaslamaktadır.

Beau Lotto TED, RSA konferanslar dizisi ve BBC’de algı üzerine konferanslar vermiş, bankalar, devlet kurumları ve Harvard Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde konuşmacı olarak hizmet vermiştir. Sunumunda izleyenlerini ilüzyonları, oyunları ve interaktif faaliyetleriyle büyüleyen esin ve motivasyon kaynağı bir konuşmacıdır. Beau ikinci TED konferansını Temmuz 2012’de vermiştir. İlki 2009 yılında gerçekleşmiş ve bu konferansta beynin kendiyle ilişkin algılarının nasıl oluştuğunu ve insanın kendisini daha iyi anlayabileceği bir dünyayı göstermiştir. İkinci konferansında belirsizlik konusuna yeni bir yaklaşım getiren Beau bu sayede yaratıcılık ve öğrenme konularında daha derin bir anlamanın mümkün olacağı yenilikçi tekniklerin ipuçlarını vermiştir.

Dünyanın en tanınmış bilim müzesi olan Londra Bilim Müzesi, iki yıl boyunca Beau Lotto’nun Lottolab adını taşıyan kendi kurduğu organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Müzede, küçük veya büyük gruplar için yeni paradigmalarla programların yaratıldığı, bilim, sanat ve kültürle ilgili yeni düşünme biçimlerinin tartışıldığı etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliklerin çoklu sonuçlarından birkaçını saymak gerekirse: iki ayrı BBC 2 Horizon televizyon programı, iki ayrı National Geographic Channel televizyon programı, ilkokul öğrencileri tarafından çıkarılan dünyanın ilk bilim gazetesi sayılabilir. İlkokul bilim gazetesi gerçek bilimin oyunla yapıldığı ilk serbest ulaşılabilir bilim müfredatının yer aldığı bir organ olarak bilim tarihinde yerini almıştır.

2013 baharında Lottolab San Francisco’da “Gerçek Deney” programını Peter Baumann Vakfı ve Silicon Vadisi yatırımcılarının desteğiyle gerçekleştirmiştir. Gerçek Deney kontrollü bir deney ortamında ama tamamen yaratıcı unsurların mevcut olduğu bir seyyar laboratuvardır. Burada “insan olmak” denen şey bir gece kulübü, kabare ve laboratuvarda mercek altına alınmıştır. Sonuç bilim, sanat ve kültür arasındaki sınırların birbirine harmanlandığı ve insan doğasına ilişkin ögelerin aydınlatıldığı tamamen orjinal bir deneyim olmuştur.