Search Button

Çağrı Çankaya

Designer on the Road

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Çağrı Çankaya

Çağrı Çankaya sadece tasarım yaparak kendi birikimi ve kredi kartları olmadan dünyayı gezen ilk ve tek kişi. Sanat yönetmeni olarak çalışırken işinden istifa eden Çağrı Çankaya 2011 yılında hayallerimi gerçekleştirmek için çılgınca projeye başladı. Kendisine “Designer on the road” adını vererek, sadece tasarım gücüyle hayatta kaldığı bir dünya turuna çıktı.

Parasız olarak sırasıyla; Hindistan, Tayland, Vietnam, Güney Kore, Ukrayna, Çin, Endonezya, Malezya, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Honduras, El Salvador, Guatemala, Romanya, Almanya, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta tasarım, reklam ve oyun geliştirme şirketlerinde çalıştı. 3 yıl süren yolculuğu boyunca Lowe, Mc Cann Erickson, Young & Rubicam, JWT, Havas, Leo Burnett, Continuum gibi büyük global şirketlerden, lokal ve butik ajanslara kadar tasarımın olduğu her yere gidip ayrım yapmadan tasarım çözümlemelerinde bulundu. Reklam kampanyaları üretti, aplikasyonlar ve oyunlar tasarladı. Bu ajanslar tasarımlarının karşılığı olarak Çağrı’ya kalacak yer ve haftalık maaş veriler.

Yolculuğu boyunca, eski monoton yıllarının öcünü alırcasına her gittiği yerde sıradışı ve tehlikeli aktiviteler yapıp bunları blogunda paylaşan tasarımcı bir bilgisayar oyunu karakteri oldu, Kosta Rika’da bir stadyumun içinde üzerine salınan kızgın boğalardan kaçtı. Afrika’da 11.000 feet yükseklikte seyreden bir uçaktan atlayıp bir logo tasarlayarak dünyanın ilk havada yapılan tasarımına imza attı ve bunun bir belgeselini çekti. 23 ülkede 27 farklı şirkette çalışan tasarımcı ayrıca TEDx dahil 30 kadar üniversite ya da etkinlikte seminer verdi ve 50 farklı şehirde bulundu. Toplamda 83.902 km yol yaparak hayatı uçlarda yaşadı. Kimi zaman süper lüks otellerde konaklarken kimi zaman metro istasyonlarında uyudu. Bazen su alacak parası yoktu, bazense en lüks restoranlarda içkisini yudumladı. Bazı yerlerde çok popülerken bazılarında kimsesiz ve yalnızdı. Yaşadıklarını her ay biri Hint biri Çin asıllı iki farklı uluslararası tasarım dergisinde yayınladı. Blog’u ve sosyal medya sayfaları onbinlerce insan tarafından takip edildi. Bu sayfalarda yüzü aşkın video ve onbinlerce fotoğraf yayınladı. Dünyanın bir çok ülkesinde yüzlerce dergi ve gazete röportajı verdi, onlarca radyo ve televizyon programına konuk oldu. 2012 yılında Çin’li bir yaşam stili dergisi tarafından 2012 yılının en iyi yaşayan adamı seçildi. Ukrayna’lı haber kanalı tarafından tüm zamanların en ilham verici seyahat hikayeleri arasında gösterildi. 2014 yılında Türkiye’ye döndü ve Kadir Has Üniversitesinde ders vermeye başladı. Çağrı bir yandan da reklamcılık kariyerine devam ediyor.