Search Button

David Miliband

President International Rescue and Co-Chairman Global Ocean Commission

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

David Miliband

David Miliband, New York’ta 1933 yılında Albert Einstein’ın isteği üzerine kurulmuş ve dünyaca tanınan, kar amacı gütmeyen uluslararası yardım ve kurtarma organizasyonu International Rescue Committee (IRC)’nin hem Başkanı hem de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

David Miliband, Britanya siyasetinin son 15 yılında çok önemli roller oynamıştır. Wikileaks belgelerine göre, Londra’daki ABD Büyükelçiliği David’in Başbakan Tony Blair’ın ardından İşçi Partisi’nin ihtiyaç duyduğu karizma için inanılmaz kuvvetli durumlar yaratabildiğine inanmaktadır.

David, 2007-2010 arasında, Britanya Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştur. 41 yaşında göreve gelen bir siyasetçi olarak son 30 yılda bu makamı işgal etmiş en genç devlet adamıdır. 160 ayrı ülkede 16,000 diplomattan oluşan küresel bir ağdan sorumlu olmuştur. Afganistan’daki savaştan, İran nükleer programı görüşmelerine ve dünyanın yükselen güçlerine kadar daha enternasyonalist bir Britanya için gayret sarfetmiş ve bu anlamda dillendirdiği saygın pozisyonunu muhafaza etmiştir. David, bakanlığı döneminde daha güçlü bir Avrupa dış politikası izlenmesi gerektiğine inandığı için bu yönde çalışmıştır. Bu sebeple de kendisine Ayrupa Birliği Yüksek Temsilciler Komisyonu’nda Dış İlişkiler Temsilcisi olarak başka bir pozisyon imkanı doğmuş ancak Britanya’da göreve devam etmek istediği için sözkonusu pozisyonu reddetmiştir.

David, fikirler dolayısıyla liderliğe inanan biridir. İsminin geçmeye başladığı zamanlar 1994 ve 2004 arasında Tony Blair ile Politika Direktörü olarak çalıştığı ve İşçi Partisi’nin seçimi kazanmasına vesile olan manifesto ve programları yazdığı zamanlardır. 2002 ve 2004 arasında Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde tam bir reform lideri olarak anılmıştır. Çevre Bakanı olduğu dönemde ise dünyanın ilk hukuki müeyyideleri olan emisyon azaltma kanunlarının çıkmasına öncülük etmiştir. Toplum ve Yerel Yönetimler Bakanlığı yaptığı dönemde ise Britanya’nın güzel kentlerinin yeniden canlanması için çok büyük çabalar sarfetmiştir.

David yakın zamanda “Movement for Change” (Değişim Hareketi) adlı toplumsal organizasyonu hayata geçirmiştir. Değişim Hareketi Britanya genelinde önümüzdeki birkaç yıl içinde 10,000 toplum görevlisini eğitmeyi amaçlayan, bu sayede sözkonusu çalışanların kendi bulunduğu topluluklarda değişiklikler gerçekleştirmelerini hedefleyen bir projedir. Sunderland futbol takımının 2013 yılına kadar başkan yardımcılığını da yapmış olan David, MIT Üniversitesi’nde düzenli olarak konuşmalara katılmaktadır. Stanford Üniversitesi’nde jeo-politik meselelerin tartışıldığı bir dizi seminer programında Condoleezza Rice ile birlikte yer almıştır. Küresel Okyanus Komisyonu’nda Costa Rica Cumhurbaşkanı Jose Maria Figueres ile beraber komisyonun eşbaşkanlığı görevini sürdürmektedir. Komisyonun amaç ve hedefi açık denizlerdeki tehdit unsurlarını tespit etmek ve bunlarla ilgili öneriler geliştirmektir.

Oxford Üniversitesi Felsefe, Siyaset Bilimi ve İktisat bülümlerinde şeref derecesiyle tamamladığı akademik hayatını Kennedy bursiyeri olarak gittiği MIT Üniversitesi’nden aldığı master derecesiyle tamamlamıştır. Nisan 2013 tarihinden beri South Shields milletvekili olarak Parlamentodaki görevini sürdürmektedir.