Search Button

Esra Öz

Sağlık Habercisi

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Video Title

Esra Öz

Bilim insanı olmak için aldığı biyoloji eğitimini, sağlık haberciliğinde avantaja dönüştürüyor. Haberciliğe bakışı daha önce yapılmamışı yapmak olduğu için hayata keşfetmek için bakıyor. Türkiye’deki ilk sağlık blog yazarı olan Öz, Sağlık Bakanlığı Sosyal Medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yaptı. Farklı AB projelerinde Medya İletişim Koordinatörü olarak çalışıyor. TRT’de radyo programı hazırlayıp sundu, sağlık haber sitelerinde genel yayın yönetmenliği ve Rekabetçi Sektörler Programı Medya İletişim Koordinatörlüğü yaptı. Milliyet Gazetesi Pembe Nar Sağlık Köşe yazarı olarak hem özel röportajları hem de yazıları yayınlandı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı Medya İletişim Koordinatörü olarak çalıştı.

Şu anda CNN TÜRK’te köşe yazarıdır ve farklı projelere imza atmaya devam etmektedir. Ayrıca Türkiye’de Geleneksel Ve Yeni Medyada Kadın Habercilerin Çalışma Koşulları Ve Mesleki Kimliklenmeleri Projesi’nde görev almaktadır.

Kokuyla Keşfet ve Sağlık Haberlerine Farklı Bakış isimli kitapları Türkiye’de alanlarında ilk olma özelliği taşıyor. Sağlık Okuryazarlığı ve Adli Koku isimli kitaplarda bölümler yazdı. Öz, sağlık haberciliğinde uzmanlaşma gerektiğini savunuyor. Geleneksel ve yeni medyada sağlık okuryazarlığı alanında insanların bilinçlenmesi ve farkındalığın artırması için projeler üretmeye devam ediyor.