Search Button

Fredrik Reinfeldt

Eski İsveç Başbakanı

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Fredrik Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt yirmibeş yılı aşkın bir süredir gerek İsveç siyasetinde gerekse uluslararası siyasette son derece aktif bir isimdir. “Yeni Ilımlılar” adıyla Ilımlılar Partisi’ni (makul sağ görüşlüler) adeta yeniden yaratan Reinfeldt diğer üç sağ partiyle ittifak kurarak girdiği iki seçimde de üst üste zafer elde etmiştir. Dörtlü ittifakın koalisyon hükümetlerine iki dönemde de başbakanlık eden Reinfeldt 2006 ile 2014 yılları arasında sosyalist olmayan en uzun dönem koalisyonu olarak çağdaş İsveç siyasi tarihinde bir ilke imza atmıştır.

Başbakanlık ettiği süre zarfında Reinfeldt, İsveç ekonomisi ve istihdam sektöründe büyük reformlar yapmış ve İsveç’i Avrupa’nın en rekabetçi ekonomileri arasına sokmayı başarmıştır. Ekonomik krize rağmen 300.000’I aşkın yeni istihdam yaratılmış, İsveç ekonomisi en yüksek büyüme oranı ve en güvenilir kamu maliyesine sahip ülke olarak diğer Avrupa ekonomilerini geride bırakmıştır. Bu başarı da yine Reinfeldt’in Başbakan olduğu dönemin özelliğidir. Ayrıca İsveç, ekonomik kriz süresince iç kamu borçlarını azaltmayı başaran tek Avrupa Birliği ülkesidir.

Avrupa Konseyi’nde sekiz yıldır görev yapan ve bu esnada Konseye altı ay boyunca da başkanlık etmiş olan Fredrik Reinfeldt son derece geniş bir uluslararası çevreye sahip bir siyasetçi olarak halen siyasi hayatını kaleme aldığı kitabını yazmakla meşguldür.