Search Button

Leyla Acaroğlu

Tasarımcı, Sosyal Bilimci

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok

Leyla Acaroğlu

”Pozitif sosyal değişimi başlatmak için statükoya meydan okumak’’

“Alanına hakim bir düşünce lideri olarak Leyla Acaroğlu sürdürülebilir bir gelecek için sistemsel yaşam döngüsüyle sürdürülebilirlik konusunu daima savunmaktadır” – Australian Design

Dr. Leyla Acaroğlu New York’ta yaşayan Avustralyalı bir tasarımcı, sosyal bilimci, sürdürülebilirlik aktivisti ve girişimcidir. The Un-School of Disruptive Design adlı deneysel bilgi laboratuvarı ile New York merkezli Disrupt Design ve Melbourne merkezli Eco Innovators. tasarım ajanslarının kurucusudur. Her iki tasarım ünitesi de sosyal ve çevresel değişimin tasarım yoluyla mümkün olduğunun öncüğünü yapan çok disiplinli stüdyolardır. Acaroğlu’nun çalışmaları birbirinden farklı coğrafya ve lokasyonlarda yer bulup farklı alanlarda çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleşmektedir. Acaroğlu’nun tüm gayesi çalışmalarının etki oluşturmak, yaratıcılığı teşvik etmek ve dünyada sürdürülebilirlik konusunu öne çıkaran pozitif bir değişimi mümkün kılmasıdır. Leyla Acaroğlu, karizmatik ve interaktif sunum tarzıyla saygın ve aranan bir konuşmacıdır. Disiplinlerarası uzmanlığı Leyla Acaroğlu’nu tasarım, inovasyon, sosyoloji, çevre bilimleri, yaşam döngüsü düşüncesi, sürdürülebilirlik ve değişim hareketi gibi farklı konularda yetkin kılmaktadır. Dünya çapında farklı akademik ve profesyonel kurum ve kuruluşlar Acaroğlu’nun düşünce hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Sunumlarını, atölye çalışmalarını ve fikir danışma seanslarını enerjiyi sürekli ayakta tutacak şekilde bilgilendirici deneyimlere dönüştürmektedir. Bunu yaparken çok çeşitli iletişim yöntemleri ve imkanlarını kullanmaktadır.

Tasarım, imalat ve tüketimde yaşam döngüsü ve sistemik düşüncenin kullanılması konularında uzman ve tanınmış bir sürdürülebilirlik stratejisti olan Leyla Acaroğlu dünya çapında belli başlı konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. NYU (New York University) Üniversitesinde misafir akademisyen olarak görev yapmakta olup aynı zamanda Center for Social Innovation NYC adlı sosyal kuruluşta fikir ve yenilikler üretmeye devam etmektedir.

Sürdürülebilirliğin tasarım, sanat ve inovasyonla mümkün olacağını şiddetle savunan, tutkulu bir eğitimcidir. Çeşitli ödüllerle layık görülmüş çalışmaları insanları gündelik yaşamın gizli sırlarını görmeye ve bu yolla içinde yaşadığımız dünyaya farklı bir gözle bakmaya davet etmektedir.

Leyla Acaroğlu uluslararası saygınlığı olan bir konuşmacıdır. Kendisinin Mainstage TED2013 Talk 1 milyonu aşkın kişi tarafından izlenmiştir. TEDx Melbourne konferansında yer almış ve AIGA Design Conference,Bonier Grid katılımcısı olarak pek çok yerde konuşmacı olarak katkı sağlamıştır. New York Times gazetesinden tasarımla ilgili çeşitli yayınlarda makalelerine yer verilmiş donanımlı bir iletişimcidir.

Acaroğlu aynı zamanda ödüllü bir eğitim ve sürdürülebilirlik projesi olan ‘The Secret Life of Things’ (Şeylerin Gizemli Hayatı) yaratıcı direktörüdür. ‘Design Play Cards‘ (Tasarım İskambili) ve Game Changer Game (Oyun Değiştirici Oyun)’un yaratıcısıdır. İsyankar yaratıcılar ve değişim ajanları için bir rehber niteliğinde olan Good Design Guide and Make Change kitabının yazarıdır. 2012 yılında Autodesk’e daimi sanatçı olarak davet edilmiştir. 2014’te ise doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Daha öncesinde internette tasarımcılar için oluşturulmuş ilk yaşam döngüsü değerlendirme araçlarından biri olan Greenfly programının geliştirilmesinde yer almıştır. Dünyanın farklı yerlerinde pek çok üniversitede ders vermekte olan Leyla Acaroğlu, değişim odaklı tasarım konusunda doktora sahibidir.