Search Button

Li Zhaoxing

Former Foreign Minister of The People's Republic of China.

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Li Zhaoxing

Li Zhaoxing Çin Halk Cumhuriyeti’nin son yirmi yılına damgasını vurmuş en etkili uluslararası devlet adamlarından biridir. 2008 ve 2013 arasında Çin Ulusal Halklar Kongresi Başkanlığını yapmış, 2003’ten 2007’ye dek de Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştür.

Meslek hayatının ilk döneminde, 1998-2001 arası Çin’in ABD’deki Büyükelçisi görevinde bulunmuş 1993 ve 1995 yılları arasında da Birleşmiş Milletler Çin Daimi Temsilcisi olmuştur.

Sayın Bakan Li’nin diplomatik kariyerinde Çin Halk Cumhuriyeti dış ilişkileri açısından tarihi ve kritik öneme sahip birkaç deneyim özellikle öne çıkmaktadır. Li’nin bilgisi, cesareti, azim ve tutarlılığı sadece kendi vatanında değil dış dünyada da sürekli olarak takdir toplamıştır.

Dışişleri Bakanlığı görevini kısa bir süre önce devreden Li Çin Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nde Ulusal Yumuşak Güç Araştırma Merkezi Başkanı olarak atanmış, Çin Kamu Diplomasisi Birliği Başkanlığına da getirilmiştir. Li aynı zamanda Çin Halkı Uluslararası İlişkiler Enstütüsü Şeref Başkanıdır.

Li Pekin Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Kendi şiirlerinden oluşan, örneğin Çin Gençliği gibi birkaç kitabı yayınlandığı için kendisi “Poetik Diplomat” olarak anılmaktadır. İngilizcesi mükemmel bir konuşmacı olarak gerek şirketler gerekse devlet kurumları Çin’in global stratejisini anlamak için kendisini konuşmacı olarak davet etmektedirler.