Search Button

Linda Yueh

Çin Ekonomisi Küresel Uzmanı

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Linda Yueh

Linda Yueh iktisatçı, televizyon programcısı ve yazardır.

Dr. Yueh Oxford Üniversitesi, St Edmund Hall kürsüsü İktisat Bölümünde öğretim üyesi, London Business School İktisat Bölümü’nde yardımcı doçent olarak öğretim görevlisi ve Pekin Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde de misafir öğretim üyesidir. BBC Radio 4 dahil olmak üzere yayıncılık kariyerine BBC’nin “Talking Business with Linda Yueh” programının yapımcısı ve sunucusu olarak ayrıca Bloomberg TV için ekonomi editörlüğünü yaparak devam etmektedir.

Dr. Yueh Oxford Üniversitesi bünyesinde China Growth Centre adlı kuruluşun direktörü, London School of Economics, Siyaset Bilimi Bölümü çatısı altında projeler yürüten Centre for Economic Performance (CEP) merkezinde politikalar komitesinde üye, The Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) adlı örgütte danışma kurulu üyesi ve son olarak da Coutts Foundation idare heyetinde üye olarak bulunmaktadır. Linda Yueh Dünya Bankası, Avrupa Komisyonu, Asya Gelişim Bankası (Asian Development Bank), Dünya Ekonomik Forumu gibi birçok önemli kurum ve kuruluşa danışmanlık yapmıştır. FTSE (Londra Borsası) şirketlerinden birçoğuna gayri-idari direktörlük hizmeti sunmuş, İngiliz Ticaret Odası’na (British Chambers of Commerce) danışmanlık etmiş ve Londra resmi tanıtım ajansı London & Partners şirketinde yönetim kurulunda yer almıştır. Evvelce New York, Hong Kong ve Pekin’de faaliyet gösteren Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison Hukuk Firması’nda da avukatlık yapmıştır.

Dr. Linda Yueh bugüne dek China’s Growth: The Making of an Economic Superpower, Enterprising China: Business, Economic, and Legal Development Since 1979 ve pekçok ödül kazanmış olan The Economy of China, ve Macroeconomics adlı kitapları yayınlamıştır. Macroeconomics adlı eseri Britanya maliye Bakanlığı tarafından uygulama kitabı olarak tavsiye edilmektedir. Linda Yueh aynı zamanda Routledge Economic Growth and Development Series adlı televizyon programının dizi editörlüğünü yapmakta, çok sayıda akademik makaleye imza atarak dünyanın sayılı ekonomik yayınlarında düzenli bir şekilde yer almaktadır.