Search Button

Lorenzo Bini Smaghi

Avrupa Merkez Bankası Yöneticisi

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Lorenzo Bini Smaghi

Lorenzo Bini Smaghi Fransız Société Générale Bankası yönetim kurulu başkanı ve 2005 ile 2011 yılları arasında Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesidir. 2005 ve 2011 yılları arasında görev yaptığı dönemde avro bölgesi G7 ve G20 asistanı olarak çalışmış ve avro bölgesinin uluslararası ilişkilerinden sorumlu olmuştur.

Harvard Üniversitesinde bulunan Weatherhead Center for International Affairs düşünce kuruluşunda misafir akademisyendir. Roma’da Istituto Affari Internazionali merkezinde de kurumun araştırma bölümünden sorumlu olduğu görevini sürdürmektedir. Merkezi Floransa’da bulunan Fondazione Palazzo Strozzi ile SNAM kuruluşlarının yönetim kurullarında yer almaktadır. Evvelce SACE Spa yönetim kurulu başkanlığında bulunmuş ayrıca Finmeccanica, MTS, ve European Investment (Avrupa yatırım Bankası) yönetim kurullarında üyelik görevlerinde de bulunmuştır.

Kariyerine 1983 yılında Banca d’Italia’nın araştırma bölümünde ekonomist olarak başlayan Smaghi 1994 yılında Avrupa İktisadi Enstütüsünün Politikalar bölümünün başı olmuştur. Bunu izleyen tarihte, 1998’de ise İtalyan Hazine Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Genel Müdürlüğüne getirilmiştir.

Université Catholique de Louvain (Belçika) Üniversitesi’nde ekonomi alanında lisans eğitimini alan Smaghi daha sonra University of Southern California’da master yapmış, ardından University of Chicago’da ise doktorasını tamamlamıştır.

Uluslararası iktisat ve maliye ile Avrupa ekonomisi üzerine yazdığı kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Financial Times gazetesinin altın liste yorumcularından olan Smaghi halen Harvard Üniversitesi Weatherhead Center for International Affairs ile Istituto Affari Internazionali kuruluşunun akademisyenlerindendir.