Search Button

Mark Gallagher

Formula One Motor Racing Boss. Speaker on High Performance Team Work, Safety & Technology

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Mark Gallagher

Formula One yarışları 20 ayrı Grands Prix turnuvada, en yüksek hız ve performansta rekabet edilen ilginç bir karışımdır. Bu karışımın özünde güçlü liderlik nitelikleri, etkin takım çalışması, son anda karar verme yeteneği ve sonuca odaklanma özellikleri bir araya gelmekte ve işletmecilik, inovasyon ve spor bütünleşmektedir.

Mark Gallagher Formula One bünyesinde 30 yıldan fazla emek vermiş bir yöneticidir. Bu sürenin 15 yılı Jordan Grand Prix, Red Bull Racing ve Cosworth’de üst düzey yönetici olarak geçmiştir. Bu göz kamaştırıcı spor faaliyetinin ve iş dünyasının merkezinde bulunan Mark, dünyanın en önemli araba yarışçılarıyla fiilen beraber çalıştığı için dünya klasmanında bir rekabetçilik anlayışının nasıl olması gerektiği hususunda ayrıcalıklı bir tecrübeye sahiptir.

On yılı aşkın bir süre boyunca, son derece başarılı, sürekli yarışlar kazanan Jordan ekibinin başında bulunan isim olarak Mark, Eddie Jordan’ın dinamik ekibinde ‘herşeyi olduran adam’ olarak anılmıştır. Ardından Jaguar Racing’e katılmış ve Jaguar’ın bugünün öne çıkan Red Bull Racing ekibine dönüşmesine katkıda bulunmuştur. 2009 ve 2011 arasında Mark, Formula One’a katılan ekiplerin en az üçte birinin motor teknolojisi ihtiyacını tedarik etmiştir. 13 Drivers Champions ve 176 Grands Prix kazandıran ve Ferrari’nin ardından ikinci sırada yer alan Cosworth F1 işletmesinin yeniden ayağa kalkmasını sağlamıştır.

Mark başarılı kariyerinde Michael Schumacher, David Coulthard ve Ayrton Senna, gibi efsanevi yarışçılarla doğrudan ve şahsen çalışma imkanı bulmuş, Jenson Button’ın idari ekibinde de bir süre yer almıştır.

Mark’ın 2005 yılından beri ortağı olduğu Britanya Silverstone merkezli Status Grand Prix adlı takım 2009 A1GP World Cup of Motorsport’da şampiyonluk kazanmış, Formula One GP3 feeder-series’de çeşitli başarılara imza atmış ve Le Mans spor araba yarışlarında da yer almıştır. Status ekibi profesyonellik ve sunumda yeni bir standart getiren ‘Best Presented Team’ Award adlı ödülü üç kez kazanmıştır.

Mark halen spor yatırımları yapan bir şirketler grubunun başında bulunmakta, Status Grand Prix yönetim kurulunda görev yapmakta ve yarış ekipleri, sponsorlar ve yarışçılarla çalışırken engin tecrübesinden azami ölçüde yararlanmaktadır. i herkesle paylaşmaktadır. Özellikle Sky News haber kanalında olmak üzere medyada düzenli olarak yer almaktadır. 2012’den beri, Asya’da 24 ülkede 36 milyondan fazla izleyciyle buluşan ESPN Star Spor kanalında Formula One konusunda yorumcu olarak yer almaktadır.

2014 yılında yayınlanan ‘The Business of Winning’ adlı kitabında Mark, dolgun ücretli, yüksek oktanlı Formula One dünyasından çıkarılabilecek iş ve işletme dersleri üzerine genel bir tablo çizmektedir.

Mark’ın uzmanlığının etkin hale geldiği bir başka alan Disney Pixar dünyası olmuştur. Disney Pixar’ın CARS The Movie ve CARS 2 adlı animasyon filmlerinde endüstri danışmanı olarak yer alan Mark Formula One CEO’su Bernie Ecclestone ile Disney Pixar arasındaki anlaşmanın da mimarıdır. Bu anlaşmayla Disney Pixar firması CARS filminin Avrupa prömiyerini Spanish Grand Prix sırasında yapmıştır. Böylelikle Mark, hem büyük bir başarıya imza atmış hem de F1 sporunun yaratıcısı olan kişiyle ilk elden çalışma fırsatı bulmuştur.