Search Button

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Oxford Üniversitesi CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Video Title

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı ve 1995 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesi’nde Terörizm ve Uluslararası Güvenlik Okulu’nu bitirdi. Yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi, 9 kitabı bulunmaktadır. Kitapları arasında Geleceğin Haritası, Uluslararası İlişkiler Düşüncesi, Dil İnsanı Konuşur, Tarihin Sonundan Barışın Sonuna ve Büyük Resmi Görmek’i sayabiliriz.

Deniz Ülke Arıboğan İstanbul Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Harp Akademilerinde dersler verdi. 2007-2010 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Sonrasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Üyeliğine ve ardından aynı üniversitenin Danışma Kurulu başkanlığına seçildi.

Arıboğan halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak, Oxford Üniversitesi bünyesinde kurulan CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) ve Oxford Üniversitesi Harris Manchester College ile Oxford Üniversitesi St Antony’s College’da akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Son dönemde terörün barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Arıboğan uluslararası bir akademik çalışma grubu olan ve yönetim kurulu üyesi olduğu The International Dialogue Initiative (IDI) bünyesinde politik psikoloji perspektifinden güvenlik meselerinin incelenmesi konusuna yoğunlaşmıştır. 2013 yılında Kürt sorunun barışçıl çözümü için hükümet tarafından kurulan Akil İnsanlar Heyetine seçilmiştir.

Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) nin kurucuları arasındadır ve “Yönetim kurullarına kadın” projesinin danışma kurulu üyesi olarak Türkiye’de ve Dünya’da Kadın’ın güçlenmesi projelerine destek vermektedir.

Çeşitli televizyon kanalları ve gazetelerde yorumculuk, köşe yazarlığı yapan Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye’nin önemli kamusal entellektüellerinden birisidir. Arıboğan “Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi”ne kabul edilen az sayıdaki Türk akademisyenlerden biridir.