Search Button

R. Gopalakrishnan

Renowned Indian Business Leader and Former Executive Director, Tata

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

R. Gopalakrishnan

R. Gopalakrishnan (arkadaşlarının tabiriyle Gopal) Tata Ana Şirketler Grubu, Tata ve Oğulları ile diğer çeşitli Tata şirketlerinin yönetim kurulları üyesi olup, Akzo Nobel India ve Castrol India ile Sri Lanka kökenli Hemas gibi bazı başka şirketlerde de bağımsız direktörlük görevinde bulunmaktadır. Tata bünyesindeki bütün şirketlerden 2011 yılında fiili yönetim görevlerinin tümünden emekliye ayrılmıştır.

Gopal 1967’den itibaren 31 yıl boyunca Unilever’de 16 yıl da Tata’da idari pozisyonlarda bulunmuştur. Son 25 yıldır ise Cidde’de Unilever Arabia’nın CEO görevini başarıyla yürütmüştür. Bu süre zarfında Bangalor’da Brooke Bond Lipton şirketinin idari direktörü ve Hindustan Lever şirketinin idari direktör yardımcılığını ve ayrıca Mumbai’de Tata Sons Ltd. Şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Gopal Kalküta St. Xavier’s College’da fizik, IIT Karagpur Üniversitesinde mühendislik ve Harvard Business School’da ise İleri Yönetim Bilimi tahsil etmiştir.

Mindworks adlı kuruluşun başkanı olarak, Gopal şirketlere danışmanlık etmekte, lider pozisyonundaki kimseleri eğitmekte, görüşlerini, düşüncelerini yazmakta ve eğitim ve esin kaynağı olabilecek pekçok etkinlikte konuşmacı olarak aktif bir şekilde yer almaktadır. All India Management Association kurumunun eski başkanıdır. Hindistan’da ve dünya çapında defalarca konferanslar vermiştir. B-Okulları adlı deneme nitelikli oluşumlarda ‘LWNT-Learning What’s Not Taught’ (Öğretilmeyeni Öğrenmek) adlı eşine az rastlanır derleri vermiştir. Gazete ve dergilerde çok sayıda makalesi ve bildirgesi yayınlanmıştır. Aralarında Çince, Hinduca ve Tamil dili olmak üzere pek çok dillere çevrilmiş ve en çok satanlar listelerine girmiş kitapların yazarıdır.