Search Button

Roger Fisk

Former National Director of Special Events for Barack Obama's Presidential Campaign

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok

Roger Fisk

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2008 ve 2012 seçim zaferlerinin arka planında en önemli rollerden birini üstlenmiş olan Roger Fisk, siyasi kampanya ve medya stratejileri uzmanıdır. Siyasi dengelerin yer değiştirdiği ve ABD seçim tarihinde en iyi yürütülen kampanyalar olarak adlandırılan bu iki seçimde Roger Fisk önemli katkılarda bulunmuştur. Fisk, 21. Yüzyıl ABD Başkanlık siyasetini çok iyi kavramış ve siyasi kampanya ile enformasyon, halkla ilişkiler ve pazarlamanın inanılmaz gücünü çok iyi tartan bir strateji uzmanıdır.

Fisk internet ve sosyal medya aracılığıyla milyonlarca insanı uzun soluklu ve sürdürülebilir bir pazarlama ve tanıtma stratejisi içinde bir araya getirmiştir. Obama’nın resmi web sitesini kurup harekete geçirerek sosyal medyada süren başkanlık yarışında, devrim niteliğinde faaliyetleri yürütebilmiştir. www.mybarackobama.com adlı sitede başkan adayının destekçilerini azami ölçüde artırmış, destekçilere nasıl kendi kendilerine organize olabileceklerini öğretmiş ve kampanyayı kişisel unsurlarla bezeyerek adeta zaferi garantilemiştir.

Obama başkanlık kampanyasında ilk olarak 2007 tarihinde çalışmaya başlamış ve sonraki 22 ay boyunca da bizzat Senatör Obama ile 30’dan fazla eyaleti ziyaret etmiştir. Obama Ekibine National Director of Special Events (Özel Toplantılar ve Faaliyetler Milli Direktörü) olarak katılan Fisk ulusal düzeyde devrim niteliğinde özellikler taşıyan bir siyasi kampanyanın mimarı olup, 11 ay gibi kısa bir zamanda 100 milyon dolarlık bi fon oluşturmayı başaran ekibin parçasıdır. ABD tarihinin en geniş bağış ağını oluşturmuş olan bu ekip modern dünyanın siyasi seçimlerde gördüğü en etkin kampanyayı yürütmüştür. Roger Fisk ayrıca kampanya boyunca ABD Gizli Servisi ve yerel kolluk güçleri tarafından temel irtibat sorumlusu olarak görevlendirilmiştir. Ülke çapında 150’den fazla faaliyet ve toplantının medya akışını fiilen koordine etmiş ve yönetimini üstlenmiştir. Obama’nın büyük önem arz eden bazı röportaj ve medyatik faaliyetlerini de bizzat yönetmiştir. Bunların arasında 60 Minutes, The Daily Show, Good Morning America, Saturday Night Live, ve elbette 2008 Mart ayında Philadelphia’daki tarihi konuşma da bulunmaktadır.

Obama’nın ilk seçim kampanyasını takiben 2009 yemin töreni etkinliklerinde Kabineden sorumlu sözcü olarak görev almış, ardından da Obama yönetimi tarafından siyasi danışmanlığa getirilmiştir. Fisk ABD Ticaret Bakanlığı’nda kabine ve Başkan adına dünyanın her yerinde ticari ve diplomatik ilişkileri koordine etmiştir. ABD’nin Hindistan ve Çin’e dört kez gerçekleşen ticari misyon çalışmalarında hükümetin baş müzakerecisi olarak yer almış ve hem 2009 COP-15 Global Conference başlığı altında Kopenhag İklim Değişikliği Konferansında hem de Şanghay 2010 World Expo etkinliklerinde ABD hükümetinin rollerini koordine etmiştir.

2012 yılının bahar aylarında Başkan Obama’nın ikinci seçim yarışında yerini alan Fisk, Beyaz Saray Ekibi olarak Virginia, Iowa ve Ohio gibi kritik seçim noktaları olan eyaletlerde seçim kampanyasını bizzat yöneterek Başkan’ın sözkonusu eyaletlerde de zafer elde etmesini sağlamıştır. Başkan’ın herhangi bir ziyaret veya etkinlik katılımını, etkinlikten önce tüm sosyal medya kanalları ve diğer araçlarla duyulmasını sağlayıp, Gizli Servis’in alanına giren unsurlar veya seçim gününde önem arz eden kritik verilerin toplanması gibi son derece önemli lojistik detayları idare etmiştir. İkinci seçim zaferinden sonra da Kontenjan Planlaması ve Operasyonel detaylar ekibinde yer alarak 2013 yemin töreni etkinliklerinde bir kez daha çalışma fırsatı bulmuştur.

2013 yılında ise Fisk bu özel tecrübelerini ve öğrendiklerini çok saygın ortamlarda özel müşterilerle paylaşma şansı yakalamıştır. Singapur Festival of Media toplantılarında, Sidney’de Corporate Affairs Summit etkinliğinde ve Hindistan’ın Kochi şehrinde düzenlenen ve TED uzantısı INK Talks kapsamında konferanslar vermiştir. Bunun dışında pek çok kamuya açık toplantıda konuşmacı olarak yer almış Fortune 500 şirketleri için Tayland, Endonezya ve Meksika gibi birçok ülkede özel toplantılara katılmıştır. 2014’te Mumbai FICCI Frames 2014 toplantları ile Kazakistan’da düzenlenen Eurasian Media Forum’da görüşlerini dinleyenleriyle paylaşmıştır.

Fisk 2007 öncesinde, günümüzde ABD Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten John Kerry ile beraber uzun yıllar çalışmıştır (1989’da ABD Senatosunda İletişim ve Siyaset grubu için yetkili asistan stajyer olarak, 1996’da Senato seçimlerinde, ve 1990 Başkanlık seçimleri John Kerry kampanyasında). Senatör Kerry’ye pekçok hassas siyasi konuda danışmanlık etmiş olan Fisk, Kerry Başkanlık Kampanyasında da 14 ayrı eyalette çalışmış bir milyar dolarlık bir fonun oluşumuna katkıda bulunmuştur.

Roger Fisk “America Was My Office,” adlı kitabında üç farklı başkanlık seçimi kampanyasında ülkesinde yaptığı gezileri, hikayelerini ve öğrendiği dersleri anlatmaktadır.