Search Button

Ali Rıza Bilal | Konuşmacı

KONUŞMACI PROFİLİ

Ali Rıza Bilal

4 Şubat 1973 yılında İstanbul’da doğan Ali Rıza Bilal spora 5.5 yaşında jimnastik ile başladı. 3 yıl boyunca formasını giydiği Efes Pilsen’de basketbol oynadığı yıllarda kürek sporuna ilgi duymaya başladı ve branşını değiştirme kararı aldı. Ali Rıza Bilal, 18 yıl süren kürek yaşamında sayısız Türkiye ve Balkan şampiyonlukları elde ederken Türkiye’nin Dünya şampiyonasındaki ilk 3.lük madalyasını da alma başarısını gösterdi. Olimpiyat tarihinin ilk ve halen tek Türk kürek sporu katılımcısı olan Ali Rıza Bilal olimpiyat yemini ederek Olimpiyat meşalesi taşıma gururunu da yaşadı. 2000 yılında Camel Trophy, 2003 yılında Land Rover G4 Challenge yarışlarını kazandı.

Ali Rıza Bilan, ülkemizdeki ilk ulusal ve uluslararası macera yarışlarını organize etti. 2002 yılında kurduğu Team Touareg Turk (TTT) adlı macera yarış takımıyla beraber 2008 yılında Patagonya’da insanoğlunun daha önce ayak basmadığı topraklarda Ekspedisyon dalında Dünya 3. sü oldu. ‘TTT ile çık Dışarı’ adlı belgesel bölümleri ve katıldığı yarışları dokümante ederek yayınlayan Ali Riza Bilal’in İZ TV’de yayınlanmış 12 adet belgeseli mevcuttur. Takımı ile birlikte Patagonya, Şili, Kanada, AbuDhabi, Sardinya, Polonya, Çin, Fransa, Moğolistan, Gobi gibi ülkelerde/coğrafyalarda yarıştı.

Ali Rıza Bilal, Hillside City Club bünyesinde kulüp müdürlüğü yaptığı dönemde, kendisinin teşvik ettiği üyeleriyle Ağrı dağı zirvesine çıktı ve bu başarıyı gösteren isimler arasına kendisiyle beraber üyelerinin de isimlerinin yazılmasını sağladı. Antrenman yaptırdığı diğer üyelerine 5 günde 350km kürek çektirip, İstinye’den Bozcada’ya gitmelerini sağladı. Son olarak üyelerine tarihi Likya yolunun tamamını (509km) koşturmak için idman yaptırdı ve koşturdu. Her 3 aktivitede bir çok insanın imkansızı başarmasını sağladı ve hayatlarına yeni kapılar açtı.

Oğlu 2 yaşındayken bebek arabasına iterek 42km’lik maratonu koştu ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

2010 yılında triatlon sporuna başlayan Ali Rıza Bilal, Türkiye’nin 13. Ironman ünvanına sahip ve halen *Ironman, maraton ve macera yarışlarına katılmaya devam ediyor.
Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi mezunu olan Ali Rıza İngilizce biliyor. Kendi gibi ironman olan eşi Göksu Tugay Bilal ile evli ve Atlas adında bir oğlu var.

Ali Rıza uçsuz bucaksız çöllerde, sarp dağlarda, okyanuslarda ve insanın ayak basmadığı coğrafyalarda kas gücüyle başardıklarını, tecrübelerini kişisel gelişim, liderlik, takım çalışması ve zoru başarma konuları ile birleştirerek dinleyicileri ile paylaşıyor.

*İronman : 3.8K yüzme +180KM bisiklet+42.2KM maraton

Konuşma Konuları

Wellness Konuşmacıları