Search Button

Alper Almelek

Sanayici İşadamı, Girişimci, Besteci, Yazar, Blogger

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title

Alper Almelek

Alper Almelek 1971’de kendisine göre dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’da doğmuştur. University of Southern Maine ve Sonoma State University’de Siyasal Bilimler ve Müzik eğitimi görmüştür; ABD Senatosu’nda Maine Eyaleti Senatörü William Cohen’in ofisinde staj yapmıştır.

1995’te yurda döndükten sonra da 11 yıl boyunca aile işinde çalıştıktan sonra Siegwerk Corporation’ın Türkiye Genel Müdürü ve Ortadoğu İş Direktörü olarak 2006’dan itibaren 8 yıl görev yapmıştır. Bu süre zarfında yeniden yapılandırma, kriz yönetimi, insan kaynakları, güvenlik sistemleri, matriks yönetimi, iş geliştirme gibi konularda deneyim kazanmıştır. Siegwerk’te çalışırken bir yandan da resmi olarak kendi şirketini de yönettiği için Almelek çok az insanın sahip olabildiği bir deneyim yaşayarak patronluğu ve elemanlığı aynı anda yaşamıştır ve bu açı onun yöneticiliğini zenginleştirmiştir.

2014 yılından beri Almelek A.Ş.’nin ve joint-venture ortaklığı olan VAmatco A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve bir internet startup’ı olan Kitaptan Hayata A.Ş.’nin Yönetici Ortağıdır. Kurduğu startup şirketinden dolayı bu konuda da deneyim sahibi olmuştur.

Bunun yanısıra sosyal sorumluluk projesi olarak kendi kurduğu arama motoru www.kitapindeksi.com ‘un içerik sağlayıcısıdır. Kitap İndeksi’nde Almelek 1100 kitabın anahtar sözcüklerini seçerek ve onları sisteme bir ekip vasıtasıyla yerleştirerek araştırmacılara daha hızlı bilgiye ulaşma şansı vermektedir. Sabancı ve Özyeğin Üniversiteleri siteyi resmi kaynak olarak kullanmaktadırlar. Bunun yanısıra bloğu www.almelekkitapgozlemleri.blogspot.com ‘da kitaplar üzerine ayrıntılı inceleme yazıları yazmaktadır.

Almelek, turizm üzerine ‘Ağırlamanın Püf Noktaları’ ve ‘İstanbulite’ ve iş mizahı üzerine de ‘İş’te Kahkaha’ kitaplarını kaleme almıştır. Almelek 18 yıldır şirketi için ‘İş’te Kahkaha’ isimli bir iş bülteninin editörlüğünü yaparak bunu 3000 kişiye posta yoluyla ulaştırmaktadır.

Almelek bestecidir ve çeşitli tarzlarda (Alaturka, tango, marş, klasik batı, rock) beste çalışmaları vardır. Yazdığı marşlar Sahil Güvenlik Komutanlığı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kurumlar tarafından resmi olarak kabul edilmişlerdir. 2015-6 döneminde ise bestelemiş olduğu William Shakespeare’in sonelerini piyanist Oğuz Kasap ile birlikte Shakespeare’in 400. Ölüm Yıldönümü sebebiyle şu ana kadar sekiz konserle (Sabancı Ü, Özyeğin Ü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü gibi) seyirciye sunmuşladır ve devam etmektedirler. Mayıs ayında da University of Oxford’da konser vermiştir.

Aynı zamanda Almelek açık deniz maratón yüzücüsü ve sprint triatloncudur. Sekiz kez İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmiştir.

Almelek son dönemde Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA okumuş ve ocak 2016’da mezun olmuştur. Bu eğitimin bünyesinde MIT Boston’da Girişimcilik ve Liderlik dersleri almıştır.

Şu anda ise Almelek, Said Business School, University of Oxford’da ‘Organizational Leadership’ branşında tezli ve 1 yıl part-time olarak sürecek Postgraduate Diploma programına başlamıştır.

Ayrıca 2 Nisan 2016’da Konuşmacı olarak TEDxBahcesehirUniversity’de ‘Değişim’ temasında ‘Vizyonel Liderlik’i anlatmıştır.

Almelek evli ve iki çocuk babasıdır. Almelek için hayattaki en önemli unsur kendisini sürekli geliştirmek ve öğrendiklerini/yarattıklarını aile ve çevresiyle paylaşmaktır. Konuşmacılık bu çabanın sonuçlarından biridir.