Search Button

Andrew Keen

Prominent Sceptic of The Internet and "Cult of The Social"

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Video Title
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Andrew Keen

Andrew Keen, dijital işletme ve ve dijital kültür konularında dünyanın önde gelen çağdaş analistlerinden biri olarak görülen bir girişimci, yazar ve televizyon programcısıdır.

Uzun zamandır Silikon Vadisi’ni izleyen ve hakkında yazı yazan biri olarak Keen, 2015 yılında yayınladığı “Cevap İnternet’te Değil” adlı keskin ve şakacı kitabında bazı konulara dikkat çeker. Keen, kitabında teraziye konduğunda internetin hepimizin hayatında fekaletvari bir etki yarattığını tartışır.

Keen, ayrıca Dijital Sarhoşluk: Günümüz Sosyal Devrimi Bizi Bölüp Ayrıştırıyor ve Dengemizi Bozuyor adlı kitabın yazarıdır. Kitabında Facebook, Twitter ve Linked-In gibi sosyal networkleri eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmektedir. Yazarın bir diğer kitabı, Amatör Kültür, İnternet Kültürümüzü Yok Ediyor ise 17 ayrı dile çevrilmiş ve Higham İş Teknolojileri Yılın Kitabı ödülüne layık görülmüştür. The New York Times eleştirmenlerinden Michiko Kakutani, söz konusu kitabı “doğruluk ve tutkuyla yazılmış bir eser” olarak tarif etmiştir.

Silikon Vadisi’nde yerleşik bir girişimci olarak Andrew Keen, Audiocafe.com adlı siteyi kurmuş ve bu oluşumu ilk nesil internet müzik şirketi haline getirmiştir. Keen daha sonra afterTV ve now.tv gibi Silikon Vadisi kökenli diğer şirketlerin de kurulma aşamasında yer almıştır. Halen “Keen On” adlı teknoloji içerikli popüler bir radyo programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmaktadır. Programında Sir Martin Sorrell gibi küresel başarılara imza atmış işadamlarını ağırlamaktadır. Keen dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan yüzlerce dergi ve gazetede makaleleriyle yer almıştır. Halen düzenli olarak The New York Times, The Los Angeles Times, Wired, The San Francisco Journal, the Wall Street Journal, the Daily Telegraph, the Guardian, the Independent, Fast Company, Fortune ve pek çok gazete ve dergide yazıları yayınlanmaktadır.

Keen, önemli uluslararası konferanslarda, yeni teknolojilerin 21. yüzyıl iş dünyasında, eğitim ve toplumda yarattığı etkiler üzerine düzenli olarak konferanslar vermektedir. 2011 yılındaki E-G8 zirvesinde, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy tarafından bir araya getirilen ve G8 öncesinde düzenlenen dünyanın dijital liderleri toplantısında konuşmacı olarak yer almış ve verilerin bireyin özel yaşamında yarattığı etkiler konusunu anlatmıştır.

Londra Üniversitesi tarafından Tarih alanında Birinci Sınıf Derece ile ödüllendirilmiş olan Keen, eski Yugoslavya’da Saraybosna Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmış, Berkeley Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Varşova, Amsterdam, Stanford, Berkeley ve Oxford Üniversiteleri gibi dünyanın sayılı saygın üniversitelerinde dersler vermiştir.

Andrew Keen, 21. yüzyılın üniversite anlayışının masaya yatırıldığı Amsterdam Universitesi Geleceğin Üniversite Eğitimi Konferansının hazırlama komitesinde yer almıştır. CNN yayın kanalı Keen ile sosyal kültürün internet trendlerinden nasıl etkilendiği hususunda defalarca röportaj yapmıştır.