Search Button
  1. »
  2. Blog
  3. »
  4. Küresel Ekonomilerin Geleceği

Küresel Ekonomilerin Geleceği

Ekonomi yazarı konuşmacımız Uğur Gürses, AON RİSK ZİRVESİ 2019'da, “Küresel Ekonomilerin Geleceği” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumunda dünya ticaretinin giderek küçüldüğüne değinen Gürses, “Etkinliğin başında da vurgulandığı üzere dünya hiç olmadığı kadar belirsizliğin hâkim olduğu bir dönemden geçiyor. Bu belirsizliğin ekonomiye risk olarak yansımalarını tüm dünya deneyimliyor. Küresel ticaretteki küçülme, son dönemde dünyada yükselişte olan popülizm temelli siyaset ve siyasetçilerin başlattığı küresel ticaret savaşları belirsizliği tetiklerken, piyasalar için de büyük bir risk ve önemli bir tehdit oluşturuyor.

Bu belirsizliğin etkilerinin tüm dünyadaki şirketler tarafından hissedildiğini görüyoruz. Aon’un Global Risk Yönetimi Anketi’nde geçmiş dönemlerde 30. sıralarda yer alan piyasa şartlarındaki belirsizlik riskinin 2019’da 3. sıralara yükselmiş olması da bunu kanıtlıyor. Bu belirsizlik ve riskler karşısında şirketlerin bilanço küçültücü tedbirleri uygulaması, nakit akışını ve ilgili riskleri iyi yönetebilmesi bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor” dedi.