Search Button

Ece Çiftçi | Konuşmacı

SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Sosyal girişimci

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Ece Çiftçi

Ece Çiftçi 15 Kasım 1993’te İstanbul’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Özel Enka Okulları’nda tamamlayan Çiftçi, 14 yaşında lise öğrenimi sırasında katıldığı bir konferans ile sosyal sorumlulukla tanışan Ece Çiftçi, dünya üzerinde her çocuğun eşit sosyal eğitim alamadığını ve çocukların özgüvensiz olarak yetiştiğinin farkına vardı. Bunun önüne geçmek için 14 yaşında 5 arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan Şanlıurfa’ya uzandı. Şanlıurfa’da bir hafta boyunca 100 çocukla birbirinden farklı atölyelerde bir araya geldi. Çocuklardaki büyük değişimi gördükten sonra verdiği eğitimlere iki yıl daha devam etti.

Başlattığı bu sosyal sorumluluk projesini büyüterek tüm dünya üzerinde devam ettirmek ve geliştirmek adına sosyoloji bölümünü 2011 yılında tercih etti. Çalışmalarını üniversite yıllarının başında öğrenci kulübü olarak devam ettirdi. Gönüllü sayısı üniversitedeki arkadaşlarıyla birlikte 20’ye yükseldi. Saha çalışmalarına Şanlıurfa’nın yanı sıra farklı şehirleri de ekleyerek yıl içinde daha çok çocuğa ulaşma imkanı buldu. 2012 yılına gelindiğinde proje “SosyalBen” ismini alarak TV8’de yayınlanan “Bir Fikrin Mi Var?” yarışmasında 1. oldu. Yarışma sonucunda gönüllüler İngiltere’de diğer uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. İngiltere sürecinden sonra SosyalBen gönüllüleri Afrika’ya uzanarak Gambia’da ilk yurtdışı saha çalışmasında bulundu.

Çalışmalarına gönüllü bazında tüm üniversite öğrencilerini dahil etmek için 2013’ün Eylül ayında proje SosyalBen Derneği olarak devam etmeye başladı. Dernekleşme sürecinin ardından SosyalBen çalışmalarını yılda 12 farklı noktada uygulamaya başladı. Ocak 2017’de kurum çalışmalarına SosyalBen Vakfı olarak devam etmeye başladı. Türkiye’nin en genç kadın mütevelli heyeti başkanı olan Ece Çiftçi lise ve üniversitelere konuk olarak 50.000’den fazla gence sosyal sorumluluk alanında eğitimler verdi. İstanbul’da başlayan proje Edirne’den Diyarbakır’a, Amerika’dan Hong Kong’a ve Almanya’dan Makedonya’ya kadar yurtiçi 10, yurtdışı 5 temsilciğindeki 350 gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor.

Sosyoloji bölümündeki eğitimini 3 yılda tamamlayan Ece Çiftçi, bu süre zarfında yüksek lisans programı için başvurduğu Harvard ve Oxford üniversitelerinden başarılarından dolayı kabul aldı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra kurumsal ve bireysel sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veren SosyalBen Akademi şirketini kurdu. SosyalBen Akademi şirketi ile geleceğe duyarlı bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan Çiftçi, Türkiye ve Dünya’da yaptığı çalışmalar kapsamında birçok kurum ve kuruluş tarafından yılın en iyi sosyal girişimcisi seçildi. New York Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi Ocak 2017’de başarılarından dolayı Çiftçi üniversitelerine konuşmacı olarak davet etti. Çiftçi, projelerine stratejik yatırım desteği alabilmesi için Garanti Bankası tarafından BBVA Momentum eğitim programına davet edildi. G20 ülkeleri dahilinde, 18-23 yaş arasındaki genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler geliştirdiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. SosyalBen markaları ile yarattığı sosyal girişim ağı ile Kagider, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 34.000 kadın arasından “Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi” seçildi. Ece Çiftçi’nin uzmanlık alanlarından biri olan sivil toplum örgütlenmesi hakkında üniversitelerde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.