Search Button

Kerem Deren | Konuşmacı

Senaryo Yazarı ve Yönetmen

Kerem Deren - Kurumsal Çözümler

KONUŞMACI PROFİLİ

Kerem Deren

1972 yılında İstanbul'da doğdu. Tiyatroya ilgisi Robert Kolej lisesinde okurken kök saldı. Üniversiteyi Connecticut College ve Boğaziçi Üniversitesi'nde okudu. Tiyatro ve Uluslararası İlişkiler dallarından mezun oldu. Yüksek Lisanslarını Londra Üniversitesi Goldsmith College'da Tiyatro Yazarlığı ve Bilgi Üniversitesinde Sinema bölümlerinde yaptı. Bu sırada yazdığı The Vigil/Ağıt isimli oyun Londra Camberwell'de Onion Shed tiyatrosunda oynandı.

Türkiye'ye döndüğünde Tv için yazmaya başladı. Bir kaç denemeden sonra ilk TV draması olan Sınıf 2007'de Show TV'de yayınlandı. Dizinin ömrü kısa sürdü ama aldığı iyi yorumlar sayesinde Türkiye'nin önemli yapımevlerinden Ay yapım ona Monte Kristo kontundan esinlenen bir dizi ısmarladı. Ezel iki sene boyunca Show Tv ve ATV'de yayınlandı ve büyük beğeni topladı. Ezel senaryosu ve yapımıyla Türk TV sektöründe bir mihenk taşı olarak kabul edildi. Kimi uluslararası pek çok ödül kazandı, bu ödüllerin çoğu senaryo dalındaydı; dizinin senaryo hakları ABD'de tekrar çekilip yayınlanmak üzere 20th Century Fox tarafından satın alındı. Ezel dünyada pek çok yerde gösterime girdi, büyük seyir başarıları kazanmaya hala devam ediyor.

Ezel'den sonra Kerem Deren Uçurum adlı diziyi sıfırdan tasarladı, yazdı, dizinin gerçekleşmesinde koordinatör olarak çalıştı. Dizi insan ticaretinin Türkiye'deki kadın mağdurlarını konu alıyordu.

2013'te Ay çatısı altında 20 dakika isimli dramatik gerilim dizisini ortağı ve yakında eşi Pınar Bulut'la birlikte yazdı. Dizi altmışın üstünde ülkede gösterime sunuldu.

2013 Eylül ayında kendi yazdığı bi küçük eylül meselesi filminin yönetmenliğini yaptı. Film yaklaşık bir milyon seyirciye ulaştı, büyük bir beğeni kazandı.

2014 Ağustos'unda Kerem ve eşi Pınar Yazı Odası'nı kurdular. Bu şirket halen bir uluslararası kurmaca içerik yaratım şirketi olarak faaliyetini yürütmektedir; bu dalda ülkenin tek temsilcisidir. Yazı Odası bünyesinde de atölyeler ve kurslar verilmekte, mekan yaratıcı profesyoneller için bir buluşma, yaratma merkezi olarak işlemektedir.

Kerem Deren 2014 baharından beri Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde kadrolu yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Kerem Deren - Kurumsal Çözümler

Konuşma Konuları