Search Button

Gerçek ve Algı

Gerçek ve Algı

Bu öyle bir ilişki ki; onu çözmeden hiçbir şeyi çözmek mümkün değil.

Sen bir reaksiyon verene kadar senin dışında olup biten, kısaca “OLAN” her şey dünyaya ve dışarıya aitken; “OLAN” ile ilgili “ALGIN” ise sadece ama sadece sana, senin iç dünyana aittir.

OLAN ve ALGI arasındaki uçurum derinleştiği ölçüde kendi dünyasına hapsolmuş hisseder insan; gerçeği anlamakta güçlük çeker ve olana değil onunla ilgili yorumuna göre tepkiler verir; bu akışta çatışma kaçınılmazdır, üstelik çözülmeden, görmemezlikten gelinen çatışmalarla yaşamı sürdürmek sadece ve sadece daha büyük çatışmaların, yaralanmaların, kayıpların habercisidir.

Tam da bu nedenle bugünün “çok hızlı yaşayan” dünyasında insanın en başta “kendisiyle olan” olmak üzere kurduğu tüm iletişim ve ilişkiler hedeflediği nitelikte “bütünsel anlamda doyumlu bir yaşam” için artık her zamankinden çok daha kritik ve önemli. Çünkü kendileri ve çevreleriyle gerçek anlamda “yakınlık” kurabilen kişiler tüm yaşamla çok daha uyumlu şekilde hareket edebiliyor; ister iş hayatında ister özel hayatta olsun tüm çevrelerine çok daha doyumlu, verimli bir yaşam için örnek olarak rahatlıkla liderlik edebiliyorlar.

Konular:

• Algı nedir? Nasıl oluşur? Duygu, Düşünce ve Hissedişi Nasıl Etkiler?
• Algının iletişim ve ilişkilerdeki rolü nedir? Bütünsel Mutluluk için Algının Önemi
• Kendinle ilgili algını deşifre etmek ve kendinle yeni bir bağ kurmak
• Başkalarını derinlemesine anlamak; güçlü bağlar kurmak
• Kendinle “bir yönetici olarak” bağ kurmak