Search Button

Hayatımızı Hikayeleştirelim

Judith Malika Liberman - Kurumsal Çözümler

Hayatımızı Hikayeleştirelim
Bilgi çağında yaşıyoruz; hiçbir zaman şimdiki kadar hızlı ve rahat bir şekilde bilgi edinmedik. İnternet ve cep telefonları kültürümüzü çok hızlı değiştirdi ve birçok alanda, eskiden hayal edemediğimiz bir verime ulaşabiliyoruz. Ama bir toplantıdan çıkıp da 200 e-posta biriktiğini görünce, internet üzerinde bir bilgiye ulaşmaya çalışırken bir tıktan bir tıka iki saat geçtiğini fark edince veya bir toplantıda 25 slayt seyredip de akşam eve gelince kendimizi boş ve hissiz bulabiliyoruz.

Neden?
Bilgiler, hikayesiz aktarılıp, deneyimlerden ayrıştırılınca, amaçlarına ulaşıyor gibi görünse de aslında içimizi kurutuyor ve hissetmekten uzaklaştırıyor.

Neye ihtiyacımız var?
Bilgileri ilham verici ve kolay hatırlanabilen hikayeler içinde duymamız gerekiyor. Aslında her an hikaye anlatıyoruz, hepimiz anlatıcıyız ama bu kimliğimize sahip çıkmadığımızdan bu gücümüzden faydalanamıyoruz.

Oysa ki:
Hikayeler bizim karar verme mekanizmamızdır,
Hayata baktığımız penceremizdir,
Başka insanlara bizi bağlayan kırmızı bir iptir,
Zor anlarda bize yol gösterir.

Bu eğlenceli, uygulamalı bir workshop’ta; katılımcılar bu geleneksel sanatın, günümüz iş dünyasında neden en cazip iletişim aracı olarak kullanıldığını keşfedebileceklerdir. Hepimiz doğal hikaye anlatıcılarıyız, gelin beraber bu büyülü̈ yeteneğimizle yeniden karşılaşalım.