Search Button

Alex Balfour

Head of Digital Media 2012 Olympic Games

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok

Alex Balfour

Alex Balfour Britanya’nın en büyük bağımsız pazarlama iletişimi gruplarından, 15 ayrı ajansıyla 3 kıtada faaliyet gösteren Engine Group şirketinin Dijital Direktörüdür. (CDO, Chief Digital Officer)

Alex, 2006 yılında Londra Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlar Organizasyon Komitesi (LOCOG) Başkanlığı görevini üstlenmiştir. LOCOG komitesindeki görevi sırasında kurduğu ekip ondon2012.com dahil olmak üzere, dünya çapında 150 milyonu bulan izleyici ve takipçiye seslenen 77 farklı dijital kanalı oluşturmuş, biletleme amacıyla kullanılan iki telefon aplikasyonu, gönüllü çalışma, eğitim, on-line alışveriş gibi web sitelerini kurmuştur. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlar süresince London 2012 web siteleri 431 milyon ziyaretçiye, 112 milyon özel kullanıcıya, 15 milyon aplikasyon indirme faaliyetine ve 4.7 milyon sosyal ortam kullanıcısına hizmet etmiştir.

Alex’in dijital medyadaki uzun soluklu ve üstün başarılarla dolu kariyeri 1994’de başladı. Bu zaman zarfında Alex Britanya’nın ilk genel seçim web sitesini (GE’97) hayata geçiren kişi oldu, ilk kez internet müşterilerinin klasik telefonla alışveriş yapabilecekleri düzenlemeleri yaptı, ilk on-line devlet daireleri danışma ortamını kurdu. Britanya’nın ünlü gazetesi The Guardian’ın ilk web sitesini hayata geçiren ekibin içinde yer aldı.

Yakın zamanda Alex, 20 ülkede 200 milyondan fazla izleyiciyle buluşan dünyanın ilk uluslararası kriket turnuvası 2020 Kriket Turnuvasını organize etti. Bununla beraber dünyanın en büyük tek spor dalına yönelik web sitesi olan CricInfo kurdu. Bu site 2000 yılından itibaren 20 milyondan fazla taraftarı çekmeyi başarmış ve 2005 yılında Alex şirketin CEO koltuğundayken de ESPN’e satılmıştı.

Alex, Britanya Hükümeti Dijital Danışma Kurulu’nun da üyesi olduğu gibi finans sektöründe belli bazı kurumlarda direktör olarak görev yapmaktadır. Emeklilik Danışma Hizmetleri, Credec ve Datatracks(UK) bunlardan bazılarıdır.