Search Button

François Fillon

Former Prime Minister of France

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

François Fillon

François Charles Armand Fillon 2007 ile 2012 yılları arasında görev yapan Fransa Başbakanıdır. UMP mensubu olarak Jean-Pierre Raffarin’in Çalışma Bakanlığında 2002 yılında görevi devralmış ve haftada 35 saatlik çalışma saatleri ve Fransız emeklilik sistemindeki yasal değişiklikler gibi tartışmalı reformlara imza atmıştır.

2004 yılında Eğitim Bakanlığına getirilen Fillon, yine çok tartışılan Eğitimde Fillon Yasaları denen yasaların mimarıdır. 2005’te Dominique de Villepin hükümeti kabinesinde yer almamış ancak Sarthe Département senatörü olarak seçilmiştir.

Nicolas Sarkozy’nin Başkanlık seçimleri yarışında siyasi danışman olarak üstlendiği rol, Fillon’un Başbakanlığının yolunu açmıştır. Fillon 2012 Başkanlık seçimlerini kazanan François Hollande döneminde görevinden istifa etmiştir.

BRİTANYA İLE İLİŞKİLER

Fillon Britanya muhibi olarak bilinmektedir ve ülkenin London School of Economics gibi pekçok değerli üniversitesinde konuşmacı olarak aralıklarla bulunmaktadır.

Fillon’un eşi, Penelope, avukat bir babanın kızı olarak Llanover, Galler’de dünyaya gelmiştir. Çift, Penelope üniversite öğrencisiyken Le Mans’da ingilizce öğretmenliği yaparken tanışmış ve 1980 yılında Galler’de evlenmiştir

Hayatı boyunca Le Mans bölgesinde yaşamış olan Fillon, kentin ünlü 24-saat süren ve kendisinin de gençliğinden bu yana her yıl fiilen katıldığı spor araba yarışlarının kuvvetli bir destekçisidir. Organizasyonu düzenleyen Automobile Club de l’Ouest kulübünün de üyesi olan Fillon aynı zamanda organizasyon komitesinde yer almaktadır. Le Mans tarihi spor arabalar yarışında tüm 24 saatlik turnuvayı tamamlamış ve bazı diğer klasik araba rallilerinde de başarıyla yer almıştır.