Search Button

Sheikh Mohamed Al Thani

Minister of Qatar''s Economy and Commerce (2003 to 2006)

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Sheikh Mohamed Al Thani

Saygıdeğer Şeyh Muhammed Ahmed Jassi 2003 ve 2006 yılları arasında Katar Maliye Bakanlığı yapmıştır. Bunun öncesinde Şeyh’in kariyerinin büyük bölümü Qatar Petroleum, RasGas ve QatarGas gibi kurumlarda üst düzey yönetici olarak geçmiştir. Japonya, Kore, Tayvan, Hindistan, İtalya ve İspanya arasında uzun dönem gündemde kalan LNG satışı kontrat görüşmelerinde baş müzakereci olarak rol almıştır. Şeyh Muhammed halen fiili olarak danışmanlık yapmaya devam etmekte ve pekçok petrol ve doğalgaz konferansını bilgisi ve tecrübesiyle zenginleştirmektedir.

Şeyh Muhammed maliye Bakanı olduğu dönemde, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve diğer Katarlı ortaklar arasında serbest ticaret müzakarelerinde aktif ve önemli bir rol üstlenmiştir. Bunun gibi pekçok yerel ve uluslararası ticari konuda etkin çalışmaları olmuştur. Ülke genelinde iktisadi ve ticari bazı reformları geliştirmiş ve uygulamıştır. Bunların arasında örneğin ülkenin ekonomik göstergelerinin teşkil edilmesi ve denetlenmesi, mali ve nakdi politikalar arasındaki dengenin oluşturulması, Katar Borsasındaki reformlar ve Katar temel ticaret mevzuatının değiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Şeyh Muhammed Maliye Bakanıyken belli bazı pozisyonlarda da hizmet vermiştir. Bunlar arasında Katar Merkez Finans Kurumu Başkanlığı, Doha Sigortalar Piyasası Başkanlığı, Ölçü-Değerlendirme ve Spesifikasyonlar Kurulu Başkanlığı, Katar Uluslararası Fuarlar Merkezi Başkanlığı ve Katar Ekonomik İlişkiler ve Yatırımlar Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği bulunmaktadır.

Şeyh Muhammed halen başarılı bir işadamı olarak meslek hayatına devam etmekte olup, saygın imzasını yazdığı “The Arab Spring & The Gulf States” (Arap Baharı ve Körfez Ülkeleri) ve “Jassim the leader: Founder of Qatar” (Jassim, Katar’ın Kurucusu Olarak Bir Liderin Portresi) adlı kitaplara atmıştır.