Search Button

Tomas Sedlácek

CSOB Bankası Baş Ekonomisti, Makroekonomik Strateji Uzmanı ve Yazar

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Yok
Video Yok
Video Yok
Konular
KONULAR BAŞLIKLAR

Tomas Sedlácek

Tomas Sedlácek Avrupa’nın önde gelen ekonomist, makroekonomik strateji uzmanı ve hükümet danışmanlarından biridir. 2006 yılından beri Çek Cumhuriyeti’nde ülkenin en büyük bankalar grubunu oluşturan CSOB Bankaları Baş Makroekonomik Strateji Uzmanı olarak görev yapmaktadır. CSOB grubu avro adaptasyonu, finansal kriz yönetimi, bütçeleme ve vergi reformları ve diğer reformlar konusunda uzmanlaşmıştır. Sedlácek uluslararası alanda en çok satan kitaplar listesine girmiş ve ekonominin felsefesi üzerine yazmış olduğu ‘Economics of Good and Evil’ adlı kitabıyla tanınmaktadır. The Yale Economic Review dergisi Tomas için ‘ekonominin beş önemli kafasından biri’ tabirini kullanmaktadır.

Sedlácek insanların ekonomi ve iktisadi değerin hesaplanması konularında yeniden düşünmelerini sağlayan sıradışı yaklaşımlarıyla tam bir fikir lideridir. Filozofların ve şairlerin akıl ve bilgisini insan davranışının katı matematiksel modelleriyle buluşturan Tomas ekonominin esasları hakkında ‘meta-ekonomik’ yani ekonomik ötesi sorular sormaya devam etmektedir. Son derece aranılan bir konuşmacı olarak panel ve tartışmalarda kitleleri gayet karmaşık bazı konu başlıklarıyla buluşturmakta ve bu ender rastlanan becerisiyle dikkat çekmektedir. Charles Üniversitesi, Prag New York Üniversitesi ve Anglo-Amerikan Üniversitesinde dersler vermektedir.

Avrupa Toplulukları komisyon başkanı Manuel Barroso tarafından bir araya getirilen Narrative of Europe topluluğunun bir üyesidir. Sedlácek güncel konuların esin kaynağı olabilecek isimlerle tartışıldığı bir talkshow programını Prag Devlet Tiyatrosu sahnesinde canlı olarak gerçekleştirmektedir. Ayrıca köşe yazarlığı, televizyon ve radyoda yorum programları da yapmaktadır.

Sedlácek 2001-2003 yılları arasında Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Václav Havel’e ekonomik danışmanlık yapmıştır. Mali konsolidasyon, vergi mevzuatının reformu, emeklilik ve sağlık hizmetleri reformu gibi konularda 2004 ve 2006 arasında Çek Cumhuriyeti Maliye Bakanına özel yetki ve sorumluluklarla, siyaset-üstü bir danışmanlık hizmeti vermiştir. Çek Cumhuriyeti başbakanları ve hükümetlerine müsteşarlık eden Milli Ekonomik Konsey’in eski üyelerindendir. İlk ve ikinci Çek Eurobond Emission ekibinin de üyesi olarak görev yapmıştır.

Sedlácek, ‘Economics of Good and Evil, The Quest for Economic Meaning from Gilgamesh to Wall Street’ (İyinin ve Kötünün Ekonomisi, Gılgamış’tan Wall Street’e Ekonomiyi Anlama Peşinde) (2009/2011) adlı ünlü kitabı ekonominin kökenlerini insanlığın kültürel tarihinde arayarak mesleğinin sınır ve kalıplarını gün yüzüne çıkarmaktadır. Sedlácek büyük ekonomik meseleleri sanat, tarih ve felsefenin bir arada olduğu bir perspektifle aşmaya çalışmaktadır. Almanya’nın ünlü iş dünyası yayını Handelsblatt kitabı tarihteki en etkili 50 ekonomik kitap arasında göstermiştir. Şimdiye değin 14 dile çevrilen kitap Frankfurt Kitap Fuarında ‘Frankfurt Bookfair prize for the Best Book on Economics in 2012’ ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Prag Devlet Tiyatrosu kitabı sahneye uyarlamış ve ortaya çok başarılı bir tiyatro oyunu çıkmıştır.

2001 yılında Sedlácek Prag’daki Charles Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde teorik ekonomi dalında doktora yaparak PhD ünvanını ismine eklemiştir. Onur derecesiyle tamamladığı çalışmaların öncesinde yazdığı “The Ethics of Homo Oeconomicus” master tezi ise Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanlığınca ödüle layık görülmüştür.