Search Button

Doç. Dr. Deniz Tunçalp | Exclusive Konuşmacı

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Deniz Tunçalp - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title
Video Title
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Doç. Dr. Deniz Tunçalp

Lisans derecesini 1997 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Endüstri Mühendisliği Bölümünden; doktorasını 2006 yılında, Sabancı Üniversitesi, Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden aldı. Doktora tezinde organizasyonların teknolojik değişimlere adaptasyonu konusunu çalışan Dr. Tunçalp’in ayrıca yine ODTÜ’den Bilgi Sistemleri (Yönetim Sistemleri), ODTÜ’den Endüstri Mühendisliği (Sistem Yönetimi), İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Hukuk yüksek lisans dereceleri mevcuttur.

2011 yıllından bu yana çeşitli unvanlarla, İTÜ’de Yönetim, Strateji, Örgüt Kuramı, Mühendislik Tasarımı ve Girişimcilik üzerine dersler vermekte olan Dr. Tunçalp, bu görevinin yanı sıra birer yıl süreyle Carnegie Mellon (ABD) ve Milano Politeknik (ITA) üniversitelerinde ziyaretçi akademisyen olarak bulunmuş, araştırma ve eğitim faaliyetlerine katılmıştır.

Üniversitede tam zamanlı olarak çalışmaya başlamadan önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim (BTİ) sektöründe danışman, kıdemli uzman, birim ve bölüm yöneticisi gibi görevlerde çalışmış olan Tunçalp, Turkcell, Gartner Group ve META Group şirketlerinde aldığı görevlerin yanı sıra 200’den fazla şirkete ilişkili konularda danışmanlık yapmıştır. Dr. Tunçalp, çalıştığı BTİ sektöründe, sibergüvenlik dikeyinde kendi girişimini de kurmuş, ilk denemesinde ekonomik kriz nedeniyle iflas eden şirketi ikinci denemede büyüterek satma başarısını göstermiştir. Dr. Tunçalp’in girişimciliğin yanı sıra melek yatırımcılık tecrübesi de bulunmaktadır.

Dr. Tunçalp, yaklaşık beş yıl süreyle İTÜ ARI Teknokent’in üst yöneticiliği görevinde bulunmuş ve bu sürenin son 1,5 yılında CEO’luk görevini yerine getirmiştir. Bu süre zarfında İnovasyon ve Girişimcilik alanında Rektör Danışmanlığını da yürüten Dr. Tunçalp, Türkiye Girişimci Üniversite Endeksi’nde İTÜ’nün 6. Sıradan 2. Sıraya çıkmasına katkıda bulunmuş, ekibiyle birlikte İTÜ Çekirdek’in Dünya’nın en iyi 5 üniversite kuluçka merkezinden birisi haline gelmesini, İTÜ ARI Teknokent’in Türkiye’nin en iyi teknoparkı olarak sıralanmasını, İTÜ Magnet İleri Aşama Girişimcilik Merkezi’nin kuruluşunu ve Innogate Uluslararası Girişimcilik Programı’nın Türkiye’de en fazla girişimi globale açan program haline gelmesini gerçekleştirmiştir. Dr. Tunçalp ayrıca İTÜ Sosyal İnovasyon Merkezi ve İTÜ Ginova Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yönetim kurulu üyesidir. Dr. Tunçalp, halen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İTÜ ekosisteminde yeni bir teknopark ve bir kuluçka merkezinin kurulumu hazırlık çalışmalarını da gerçekleştirmektedir.

Doç. Dr. Deniz Tunçalp - Kurumsal Çözümler