Search Button

Emre Başkan | Konuşmacı

Azor Brand & People Solutions, Kurucu, Araştırmacı, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Emre Başkan

Emre Başkan (Comfort Zone Master®) dünyayı konfor alanlarının dışına çıkabilenlerin değiştirebileceğine inanan, kendini kurumları ve insanları harekete geçirmeye adamış bir öğretim görevlisi, danışman, araştırmacı, girişimci ve denizci.

Saint-Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle mezun oldu. 2012 yılında Sabancı Üniversitesi-M.I.T. ortaklığı ile yürütülen Executive MBA programını tamamladı. Bu kapsamda, M.I.T.’nin Global Leadership and Innovation modülüne dahil oldu.

Kurumsal hayatına Anadolu Grubu’nda MT olarak başlayan Başkan, Holding bünyesinde stratejik finans, iç denetim, iş geliştirme ve insan kaynakları bölümlerinde çalıştı. Bunu takip eden süreçte de Anadolu Efes’in satış ve pazarlama direktörlüklerinde görev aldı. Kurumsal kariyeri boyunca 6 farklı disiplinde olmak üzere toplam 13 departmanda çalışma şansı bulan Başkan, bunu mültidisipliner yaklaşımını destekleyen en büyük şansı olduğuna inanıyor.

Hayatı boyunca iş dünyasındaki konfor alanı psikolojisi üzerine araştırmalar yapan Başkan, 2014 yılında Azor Brand & People Solutions adlı danışmanlık firmasını kurdu. Cozmo® (Comfort Zone Model for Business) modelini geliştirdi. Bugün, Türkiye’de tescil süreçleri tamamlanan, yurt dışında ise tescil aşamasının sonuna gelinen bu modeli kullanarak Strateji, Marka ve İnsan yönetimi alanlarında özgün çalışmalar gerçekleştiriyor. Başkan’ın Azor çatısı altında her sene Türkiye çapında gerçekleştirdiği İş Dünyasının Konfor Alanı Araştırması Harvard Business Review Türkiye dergisinde yayımlanıyor.

Başkan, Azor dışında girişimcilik ekosisteminin de bir parçası. Hali hazırda tarım ve dijital alanlarda girişimleri mevcut. Diğer yandan, Galata Business Angels bünyesinde girişimcilere mentorluk yapıyor. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi kurumlarda her sene girişimcilik sınıflarında davetli eğitmen olarak “Girişimcilik ve Konfor Alanı” üzerine dersler veriyor.

Eğitim konusunda da aktif olan Başkan, Bahçeşehir Üniversitesi MBA Programlarında “Modern İş Dünyasında İnsan Odaklı Yönetim” ve “Liderlik Gelişimi” gibi dersler veriyor. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Danışma Kurulu Üyeliğine de devam ediyor.

Bu yoğun tempoyu denizlere olan tutkusuyla dengeleyen Başkan, yelken sporunun onu konfor alanının dışına çıkaran bir unsur olarak görüyor. Öyle ki; 5 sene lisanslı sporcu olarak yarıştıktan sonra 2013 yılında 3 kişilik bir ekiple Atlantik Okyanusu’nu geçti. Bu seyahat sonrasında hayaller ve konfor alanı ikilemi üzerine TEDx Bahçeşehir’de bir konuşma yaptı. Bunu takip eden süreçte, kurumların sınıf ortamında aldıkları eğitimleri deniz ortamına taşıdı ve uluslararası ödüle sahip bir workshop sistemi geliştirdi.

Son olarak Başkan’ın size kısa bir mesajı var: “Konfor alanlarımızın dışına çıkmazsak değişemeyiz. Değişemezsek, geleceğin bir parçası değil, sadece izleyicisi olabiliriz!..”