Search Button

Fatih Türkmenoğlu

MC, Program Sunucusu, Gazeteci, Yapımcı, Yazar

Fatih Türkmenoğlu

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün ardından New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları lisansüstü programını bitirdi. 1994’te Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da “Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu.

1996’da NTV’nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. “Sesler ve Renkler”, “Sevgi İle”, “Her Mevsim Bahar”, “Hindistan'dan Masallar” ve “Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu. CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı. 2001’de CNN Türk’e geçerek “Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Turkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Turkish Daily News’ta “A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı “B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok dünya ünlüsüyle röportaj yaptı, 70’yi aşkın ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997'de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi “En iyi TV Programı” ödülünü aldı. 1999’da CNN konferansında haber dalında finale kalarak “World Report Contributor’s Award” ile ödüllendiridi.

27 hikayeden oluşan ilk kitabı “Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun” Epsilon tarafından yayınlandı. İkinci kitabının adı “AMERİKAN Rüyası Tabirleri”dir. Beş yıl Milliyet Gazetesi'nde gezi yazıları ve röportajlar hazırladı. Saffet Emre Tonguç ile ortak yazdığı son kitabı “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” 5. baskısını yaptı. Kitap İngilizce’ye de çevrildi. Son beş yıldır yaz aylarında günlük “Sahil Günlüğü” programını hazırlayıp sunuyor, halen CNN Türk’te “Hayat Gezince Güzel” programını sunuyor.

Türkmenoğlu ayrıca televizyonlar ve özel kurumlar için belgesel çekiyor. Özel organizasyonlarda İngilizce-Türkçe ve Fransızca dillerinde profesyonel sunuculuk (MC) yapıyor, Medya İlişkileri eğitimleri veriyor.