Search Button

Fulya Akbuga

Program Sunucusu

Fulya Akbuga

Fulya Akbuga, ilk-orta-lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ne girdi. Hürriyet Gazetesi ve Kent TV’de muhabir olarak staj yaptı. Yüksek lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı.

Profesyonel yayıncılık hayatına 1996 yılında Capital Radio’da DJ olarak başlayan Akbuga, Türkiye’nin en prestijli radyolarından Radyo ODTÜ’de uzun yıllar Eğitim Koordinatörlüğü görevini yürüttü. ‘Ofis Kaçkını’ programıyla geniş bir dinleyici kitlesi kazandı.

Fulya Akbuga’nın profesyonel televizyonculuk kariyeri ise 2002 yılında TRT’de yayınlanan ‘Ezgi Günü’ programıyla basladı. TRT 2’de ‘Üniversitem’, TRT1 kanalında ‘Yarışalım Eğlenelim’ programlarının sunuculuğunu üstlendi.

2004-2005 yılları arasında Kanal B televizyonunda haber spikeri ve program sunucusu olarak görev yaptı. Burada Jülide Gülizar başta olmak üzere pek çok duayen isimle birlikte çalışma fırsatını yakaladı.

2005 yılında Radyo Odtü’deki Eğitim Koordinatörlüğü ve Program Yapımcılığı görevine geri dönen Akbuga bu dönemde eğitmenliğe ağırlık vererek yayıncılık alanında workshoplar düzenledi, diksiyon dersleri vermeye başladı. 2008’de ABD Büyükelçiliği bursuyla Washington ve Philadelphia’da Başkanlık Seçimleri’ni izledi. Gazete, dergi ve internet sitelerinde farklı konularda yazılar yazdı.

2009 yılında TRT Türk kanalının ilk yayın ekibinde, ‘Haberdar’ programının sunucu ve editörlerinden biri olarak yerini aldı. Aynı yıl TRT Ankara Radyosu’nda yayınlanan sohbet programı ‘Şehrin Nabzı’nı hazırlayıp sundu.

2010-2013 yılları arasında TRT Avaz ekranlarında hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan ‘Stüdyo Avaz’ programının sunuculuğunu yürüttü. Program, yaz dönemlerinde de ‘Yaz Sohbetleri’ adıyla devam etti. Ankara Merkez Stüdyoları ve TRT İstanbul Ulus Stüdyoları ile birlikte Antalya, İzmir, Bursa, Erzurum, Sinop, Konya, Edirne, Lefkoşa gibi pek çok şehirden özel yayınlar ve röportajlar gerçekleştirdi.

2012 ve 2013 yıllarında ODTÜ Medya Ödülleri’nde ‘En İyi DJ’ ödülünü kazandı.

2014-2015 yılları arasında TRT Spor kanalında hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan ‘Spora Dair’ ve ‘Sporun Merkezi’ programlarının sunuculuğunu ve moderatörlüğünü üstlendi.

Yıllarca eş zamanlı olarak yürüttüğü çoğu canlı yayın olan radyo ve televizyon programlarında bilim, siyaset, sanat ve spor dünyasından yüzlerce ismi ağırladı. Verdiği eğitimlerde deneyimlerini üniversite öğrencileriyle ve genç meslektaşlarıyla paylaştı.

Halen TRT Kent Radyo’da radyo programlarını sürdüren Fulya Akbuga seslendirme çalışmalarının yanı sıra kongreler, konserler, ödül törenleri, yardım baloları gibi özel organizasyonlarda sunucu ve ‘Master of Ceremonies’ olarak görev yapmaktadır.

Eğitmen olarak ise; mezun olduğu okul olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde verdiği ‘Radyo ve Televizyonda Konuşma Teknikleri’ dersi başta olmak üzere, üniversiteler ve özel sektör için ‘Sunum ve Röportaj Teknikleri’, ‘Etkili ve Güzel Konuşma’ ve ‘Radyoculuk’ gibi alanlarda iletişim eğitimleri hazırlamaktadır.

Sunuculuğunu yaptığı yakın tarihli organizasyonlardan bazıları:

 • TMMOB Mimarlar Odası – Ulusal Mimarlık Ödülleri Töreni (Ankara 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 • UNICEF Yardım Balosu (İstanbul & Ankara 2012, 2013, 2014)
 • PERYÖN İç Anadolu Şubesi 14. İnsan Kaynakları Kongresi (Ankara, 2013)
 • ODTÜ IMUS İleri Mühendislik Uygulamaları ve Sorunları Konferansı (Ankara 2013)
 • ODTÜ Teknokent – Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması 10. Yıl Finali Ödül Töreni (Ankara, 2014)
 • Kolejli İşadamları Derneği - Kolejli İş Dünyası Zirvesi (Ankara 2014, 2015)
 • ATO Annual World Busines Congress (Ankara, 2014)
 • Uluslararası Komedi Festivali Açılış Töreni (Ankara, 2015)
 • TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘Uluslararası Toprak Yılı’ Sempozyumu (Ankara, 2015)
 • British Council 75. Yıl Kutlama Etkinliği (Ankara, 2015)
 • TED Senfoni Orkestrası Ankara ve İstanbul Yılbaşı Konserleri Açılışı (2015, 2016)
 • British Council ‘Education UK Alumni Awards’ Ödül Töreni (İstanbul, 2016)
 • Ankara Uluslararası Film Festivali Kapanış ve Ödül Töreni (Ankara, 2016)
 • PERYÖN Güney Marmara Şubesi 14. İnsan Kaynakları Zirvesi (Bursa, 2016)İnternet Sitesi: www.fulyaakbuga.com