Search Button

Yasemin Ortwein

Program Sunucusu

Yasemin Ortwein

Yasemin Ortwein 1995 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. 1992-1996 yılları arasında Ankara Maliye Oyuncuları çatısı altında çok sayıda oyunda rol aldı ve Türkiye’yi uluslararası üç ayrı festivalde temsil etti (1993 Monaco, 1994 Linköping, İsveç ve 1994 Szeged, Macaristan).

1998 yılında evlenerek ABD’ye giden Yasemin Ortwein Los Angeles’ta hem iki bebeğini büyüttü hem de sosyal hizmetlerle ilgili kurum ve kuruluşlarda özellikle göçmenlerle ilgili projelerde çalıştı. 2002-2004 yılları arasında Santa Monica Community College’da Yaratıcı Yazarlık programını tamamladı.

2004 yılında ailesiyle birlikte Batı Afrika ülkesi Gabon’a taşındı. Bu ülkede kaldığı bir yıl boyunca yine sosyal sorumluluk programlarında çalıştı. 2005’te İngiltere’ye yerleşen Ortwein göçmenler, dil problemleri, çocuklar ve evsizlerle ilgili projelerde görev aldı.

2008 yılında Almanya’ya yerleşti. Almanya’da özellikle Türkiye kökenli yurttaşlarla Alman Hükümeti’nin entegrasyon politikaları paralelinde üretilen projelerde görev aldı. Bunların birçoğunda kamusal sunumların bizzat moderatörü olarak çalıştı. Ayrıca festival, fuar ve diğer sosyal uyum programları çerçevesinde yine sunuculuk ve moderatörlük görevlerini başarıyla tamamladı. Bunların yanısıra Kassel Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlere İngilizce dersler verdi.

2012 yılından beri İstanbul’da yaşayan Ortwein halen çeviri yapmakta ve moderatör, sunucu, MC olarak farklı çalışmalarda görev almaktadır. Bunlardan bazıları arasında TAV tarafından İstanbul’da organize edilen dünyanın en önemli Havacılık konferansı AIC 2013 (Aviation Industry Congress), THY Yurtdışı Muhasebe Çalışanları Sempozyumu 2014 ve çeşitli ödül törenleri bulunmaktadır.