Search Button

Alp Köksal | Konuşmacı

Khan Academy Türkiye Direktörü

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Alp Köksal

Alp Köksal lise öğrenimini Amerika’da, üniversite öğrenimini ise Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden birincilikle kazandı. Doktora seviyesinde eğitim, sosyal politikalar ve farklı alanlarda Türkiye’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırmalı politika analizleri üzerinde çalışan Köksal, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırmacı olarak görev aldı ve aynı bölümde PhDc olarak akademik çalışmalarına devam ediyor.

Uluslararası deneyimini, akademik geçmişini, yeni teknolojilere olan ilgisini ve toplumsal fayda ideallerini eğitim alanında bir sosyal girişim olan Khan Academy’de bir araya getiren Köksal, uluslararası platformun 2012 yılında kurulan ilk yerel iştiraki olan Khan Academy Türkçe’nin direktörlüğünü yürütüyor. Köksal, bugün 36 dilde 1,5 milyardan fazla ücretsiz ders veren ve kar amacı gütmeyen oluşumun Türkiye temsilcisi olmanın yanı sıra, STFA Grubu’nun 1992 yılından beri faaliyet gösteren eğitim vakfının genel müdürlüğünü üstleniyor. Yeni Nesil Öğrenme Girişimi’nin kurucularından olan Köksal, farklı proje ve eğitim kurumlarının danışma kurullarında yer alıyor; çalışmalarıyla eğitim alanındaki değişimin hız kazanmasına destek olmayı ve eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Sürdürülebilir kalkınma için sektörlerarası işbirliğine inanan Köksal, sivil toplum, sosyal girişimler, özel sektör ve kamu ile ortak çalışmalar yaparak disiplinlerarası ve kapsayıcı bir yaklaşımla geleceğin eğitim modeli için teknoloji destekli ve insan odaklı yeni nesil bir öğrenme anlayışına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında eğitim teknolojileri, eğitimin geleceği, sosyal girişimcilik ve liderlik gibi farklı alanlarda düzenlenen konferanslara çağrılı konuşmacı olarak katılan Köksal; TEDxReset sahnesi, Birleşmiş Milletler Sosyal Fayda Zirvesi, Marka Konferansı gibi etkinliklerde deneyimlerini paylaşma şansı buldu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2015 yılında ilk kez gerçekleştirdiği Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ne keynote konuşmacı olarak katıldı. 2017 yılında Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) tarafından Türkiye’nin 10 Başarılı Genci’nden biri seçilen Alp Köksal, TOYP “İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet” ödülünün sahibi oldu ve aynı alanda 2018 yılı için dünya birinciliğine aday gösterildi.