HAKKIMIZDA INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

AYA CHEBBI

AYA CHEBBI Eski Afrika Birliği Gençlik Elçisi Nala Feminist Kolektifi'nin Kurucusu ve Başkanı

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

AYA CHEBBI 2024 Konuşma Başlıkları AYA CHEBBI 2024 Konuşma Başlıkları

  • Gençlerin Güçlenmesi ve Liderlik
  • Aktivizm ve Düşünce Hareketi Oluşturmak
  • Pan-Afrikanizm ve Afrika Birliği Hareketi
  • Feminizm ve Cinsiyet Eşitliği
  • Sosyal Medya ve Teknolojinin Gençlik Hareketinde Yeri

Konuşmacı Profili

Aya Chebbi birçok ödülün sahibi, Afrika Birliği savunucusu bir feministtir. 2010-2011 yıllarında cereyan eden Tunus Devrimi sırasında siyasi içerikli bloglarıyla, demokrasi adına sesini duyurmuş ve global ününe kavuşmuştur. African Union Special Envoy ekibinde yer almış ve African Union Commission Chairperson’s Cabinet (2018 – 2021) komisyonunun en genç diplomatı olarak görev yapmıştır. Bill Gates Campaign Award ödülüne layık görüldüğü gibi Forbes Africa’s 50 Most Powerful Women, New African Magazine List of 100 Most Influential Africans ve Top 20 List of Apolitical 100 The World’s Most Influential Young People in Government gibi en güçlü genç Afrikalı kadınların, en etkin 100 Afrikalı kanaat önderinin ve hükümet kadrolarında görev alan en etkin 20 Afrikalı gencin yer aldığı önemli listelerde adından söz ettirmiştir. Guardian, Huffpost, Jeune Afrique, France24, Deutsche Welle gibi daha birçok global ölçekli yayın organında görüşlerine yer verilmiştir. 

African Union Envoy ekibinin gençlik sorumlusu olarak çalışırken 30’dan fazla devlet başkanı ile bir araya gelmiş, 190’ı aşkın global liderle birlikte Afrika’daki gençlik gündemini tartışma olanağı bulmuştur. Bu çabaları sayesinde Afrika ve diasporasında daha fazla sayıda genç insan belli görevlere getirilmiş, söz konusu gelişme hem kıtada hem de global ölçekte hissedilmiştir. Gençlerin maruz kaldığı silahlı şiddetin durması için harekete geçirdiği Youth Silencing the Guns kampanyası Afrika Birliği’nin en büyük gençlik kampanyası olarak Gençlik, Barış ve Güvenlik Gündemi’nin (Youth, Peace and Security Agenda) Afrika Birliği’nin Güvenlik Konseyi’nin parçası haline gelmesine olanak tanımıştır. Uluslararası arenada tanınan Kuşaklararası Eş-Liderlik (Intergenerational Co-leadership) konseptinin yaratıcısı olan Aya Chebbi, Covid-19 pandemisinde milyonlarca genci örgütlemiş ve Afrika Genç Liderlik Politikaları makalesinde çalışmaları yer almıştır. 

Geçtiğimiz on yıl içinde, Afrika kıtasının tamamında, gençlerin siyasi ve sosyal gündeme katılmalarını sağlayan değişimi tek başına gerçekleştirmiş, kurduğu gerek online gerekse fiziki platformlarla genç ve kadın liderlik konularını gündemin parçası haline getirerek bir milyondan fazla gence ilham kaynağı olmuştur. Yazdığı ödüllü blog platformu Proudly Tunisian ile içinde yer aldığı eğitim programı Y-PHEM, Afrika’daki gençlik hareketinin en önemli kaynaklarıdır. Afrika’nın birlik yanlısı en büyük gençlik faaliyetlerini dünyaya duyuran Afresist adlı düşünce kuruluşunda yer alan Aya Chebbi, gelecek kuşakların birlik yanlısı barış elçilerinin yetişmesine katkıda bulunmaktadır. 

Cinsiyet eşitliği konularında harekete geçirdiği genç kadınlar, çok ses getirmiş siyasi dosya, Africa Young Women Manifesto’yu oluşturmuştur. 17 Afrikalı feministin bir araya geldiği Nala Feminist Collective hareketinde ise, Afrikalı feministler kıtanın milli ve global gündem başlıkları altında tek ses olmaya çalışmaktadır. 

 

CIVICUS, World Refugee Council, Oxfam Independent Commission on Sexual Misconduct, Robert Bosch Stiftung Foundation Advisory, Generation Unlimited, Independent Panel for Pandemic Preparedness and Response, the Council of the Africa Public Health Foundation gibi birbirinden değerli pek çok oluşum, vakıf ve komisyonun yönetim veya yürütme kurullarında yer almıştır.

Aya Chebbi Tunus’da University of Tunis El Manar Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler lisansını tamamladıktan sonra Fulbright bursuyla Georgia Southern University’de eğitim almıştır. Afrika Politikaları üzerine çalıştığı University of London’da Mo Ibrahim Foundation bursu ile eğitimine devam etmiş ve master derecesini almıştır. 

Aya Chebbi’nin geniş ve zengin tecrübesi onu sadece etkin kişiliklerden biri haline getirmekle kalmamış, Afrika kıtasının yeniden ve farklı tanınmasına yardımcı olmuştur. Bütün çalışmaları Afrika’daki entegrasyon süreci içinde barışı tesis etmek ve cinsiyet eşitliğini sağlamak çerçevesindedir. Mart 2014 ve Aralık 2019 tarihleri arasında Mısır’a girişi yasaklanan Aya Chebbi, Pan-Afrikanizm ilkesiyle Afrika’nın diğer ülkelerindeki yolculuklarına ve kıtanın birliği için binlerce genci barışçıl hareketler etrafında örgütlemeye devam etmektedir. AYA CHEBBI kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.