HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

İlham Veren Hikayeler Cesareti Ortaya Çıkarır

Her sabah uyanmak için bizi motive edecek bir nedene ihtiyaç duyarız. Bu motivasyon nedeni kimi zaman yapılacak işlerimiz, kimi zaman o gün öğreneceklerimiz, kimi zaman da kurduğumuz hayallerdir. Her zaman hayaller kurarız ama gerçekleşmesi mümkün olanlar için çaba sarf edecek gücü çoğunlukla içimizde bulamayız. İlk adımı atmakta her zaman zorlanırız, çünkü genellikle ya karşımıza çıkacak muhtemel zorluklara odaklanırız ya da doğru zamanı bekleyip sürekli erteleriz.

Motivasyon Başarı Öyküleri
 • Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2021
 • Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2023
 • Yazan: Speaker Agency
690X460 (22)

Her sabah uyanmak için bizi motive edecek bir nedene ihtiyaç duyarız. Bu motivasyon nedeni kimi zaman yapılacak işlerimiz, kimi zaman o gün öğreneceklerimiz, kimi zaman da kurduğumuz hayallerdir. Her zaman hayaller kurarız ama gerçekleşmesi mümkün olanlar için çaba sarf edecek gücü çoğunlukla içimizde bulamayız. İlk adımı atmakta her zaman zorlanırız, çünkü genellikle ya karşımıza çıkacak muhtemel zorluklara odaklanırız ya da doğru zamanı bekleyip sürekli erteleriz.

Halbuki o gücü bulmak, onun üstüne gitmek ve ortaya çıkarıp harekete geçmek bizim elimizdedir. Yine de bir tetikleyiciye ihtiyaç duyduğumuzu varsayarak hep zamanının gelmesini umarız. Bu sırada o harekete geçirici hissi bulanlar hayalleri için adım atarak o hayalleri tek tek gerçekleştirmeye başlarlar. Başkalarının hayallerine dair bir şeyler yapabildiğini görmek kimi zaman bizi aşağı çekse de, çoğunlukla motivasyonumuzu körükleyici, hatta belki de motive edici olur. İşte bu tetikleyici güç, aldığımız ilhamdır.

Cesaretimizi nasıl ortaya çıkarabileceğimize gelin birlikte bakalım.

İlham Kaynağınızı Bulun

Yeni bir iş bulmak, bir kitap yazmaya başlamak ya da bir organizasyon planlamak… Hayallerinize kavuşmak için harekete geçme isteğini her gün içinizde bulamayabilirsiniz. Hayaliniz ya da planınız ne olursa olsun, sizi adım atmaya teşvik edecek esas şey ilham kaynağınızdır.
İlhama ne için ihtiyaç duyuyorsanız benzer zorluklar yaşamış kişilerin hikayeleri çoğu zaman en iyi kaynak olacaktır. Sizin geçmek istediğiniz yollardan geçmiş olan kişilerin başarı hikayesinden ilham almak, içinizdeki yapabilme gücünü ve cesaretini ortaya çıkarmanız için gereken ilhamı size verebilir. Bu yüzden benzer deneyimlerden geçmiş ilham veren kişilerin hayat hikayeleri size rehber olabilir. Ayrıca hedeflediğiniz yolda bir kadın olarak yürüyorsanız ilham veren kadınları araştırmanız da size katkı sağlayabilir.

Önce Hedefinizi Belirleyin

İlham alabileceğiniz doğru kişileri bulmak için, öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekir. Ulaşmak istediğiniz noktayı bilmeniz, bu yolda size ilham verecek başarılı insanların hayat hikayelerini bulmanızı kolaylaştırır. İlham veren başarı hikayeleri ise sizin ulaşmak istediğiniz noktayla benzer hedefleri olan kişilerin neler yaşadığını görmenizi sağlar. Onların başarıya ulaşan hikayeleri, içsel motivasyonunuzu arttırarak cesaretinizi ortaya çıkarır.
Hayallerinize ulaşmak için mutlaka bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek hedeflerinizi belirleyin. Bu hedefleri belirlerken bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var:

 • Gerçekçi hedefleriniz olsun.
 • Neden bu hedefe ulaşmak istediğinizi kendiize sürekli hatırlatın.
 • Hedeflerinize ulaşma yolunda karşınıza çıkabilecek engelleri bilin.
 • Hedeflerinize ulaştığınızda sonuçlarının neler olabileceğini tespit edin.
 • Kendinize kısa, orta ve uzun dönemli hedefler oluşturun. Hangi dönemlerde nereye varmak istediğinizi belirleyin ve hedeflerinizi detaylandırın.
 • Bu hedeflere ulaşma yolunda ihtiyacınız olan şeylerin ne kadarına sahip olduğunuzu değerlendirin.
 • Zamanınızı, stresi ve riski yönetmeyi bilin.
 • Size yol göstereceğine inandığınız, hedefinize paralel çizgide ilham veren liderleri tanıyın. Onlar sizin rol modeliniz olacaktır.

İlham veren kişiler çıktığınız yolda size yol arkadaşlığı eder. Yalnız olmadığınızı, sizden önce aynı zorlukları yaşamış insanların olduğunu görmek, vazgeçmemeniz için yolunuza ışık tutar. Hayallerinizin gerçekleşebileceğini gösteren ilham veren hikayeler sayesinde zorluklarla karşılaştığınızda umutsuzluğa kapılmaz; adımlarınızı güçlü bir şekilde, cesaretle atmaya devam edersiniz.
Hedeflerinize ulaşma konusunda ciddiyseniz hiçbir engel ve zorluktan yılmamanız çok önemlidir. Başarı hikayeleri, size bu durumlarda yeniden ayağa kalkmanız için güç sağlar. Farklı hikayeleri görmek; yaşanan sıkıntıları ve bu sıkıntılarda nasıl devam etmeniz gerektiğini anlamak için harika bir yoldur, çünkü gerçektir.

Yaşanmış başarı hikayeleri, yola çıkmanız ve bu yolda zorluklarla karşılaştığınızda ayağa kalkmanız için size gereken motivasyonu sağlayacak ve cesaretlendirecektir. Hayalleriniz doğrultusunda çıkmaya istekli olduğunuz bu yolda, motivasyonunuzu kaybetmemek için doğru yol arkadaşı ile ilerlemeniz çok önemlidir.

Ayrıca alanlarında büyük başarılara imza atmış insanların hikayelerini dinlemek size bu yolda ışık tutabilir. Bunun için Speaker Agency’nin İlham Veren Konuşmacılarından Judith Malika Liberman, Gamze Cizreli, Sunay Akın, Barış Özcan ve Arzu Kaprol’un sayfalarındaki konuşma videolarını izleyebilir, ya da podcastlerini dinleyebileceğiniz gibi onları kurumunuza davet ederek ekibinizin motivasyonunun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz.

Speaker Agency’nin diğer ilham veren konuşmacıları hakkında bilgi almak ve konuşma alanlarını görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.