METİN UCA

METİN UCASunucu, Oyuncu, Programcı, Yapımcı ve Yazar

Keynote Konuşma

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca,1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı.

Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı.

1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

Metin Uca’nın, Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book’a Mandanoz kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.
Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve “iyi sandığı derecede” İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babasıdır.

Deneyim Odaklı & Eğlenceli Çözümler

PASSAPAROLA

Metin Uca Passaparola'nın sahneye uyarlanmış interaktif uygulaması ile yaklaşık 10 yılı aşkın bir süredir inşaattan, otomotive, ilaç sanayiinden sigortacılığa, bankacılığa onlarca marka ile eğlenceli buluşmalar, farklı eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

30 kişilik küçük gruplardan 1000 kişiye uzanan kalabalıklara, kapalı ve açık mekanda lansman, sunum, eğitim çalışmalarında sürpriz konuk olarak katılıp kablosuz kumanda cihazları keypad veya cep telefon yazılımlarıyla renkli, bilgili oyunlar oynatıyor.

Kuruluş veya markanın hizmet, ürün, ilke, tarihçe, iş yöntemleri, üretim teknikleri ve detayları gibi tüm eğitim unsurlarının dört seçenekli eğlenceli sorulara dönüştüğü, aralarına eğlenceli genel kültür sorularının yerleştiği yarışma üç ayrı kategori ve final ile armağanlar dağıtılarak 45 dakika, 1 buçuk saat aralığında eğlenceli, bilgilendirici bir etkinlik olarak gerçekleştiriliyor.

Keypad ve telefonlarla, doğruların kişi ve zamanla sıralanmasına dayanan oyunda farklı kategorilerde onlarca ödül dağıtılabiliyor. Uca ile yarışanlar hem kendi kurumları ve hizmetleri hem de tarih, bilim, sanat, magazin konularındaki bilgilerini tazeleyebiliyor.

Kelime Bulutu

  • Mizah

  • Passaparola