INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

ONUR ERCOŞKUN

Onur Ercoşkun Fotoğraf Sanatçısı

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

ONUR ERCOŞKUN  2024 Konuşma Başlıkları ONUR ERCOŞKUN 2024 Konuşma Başlıkları

  • Foto Terapi
  • Hikayeni Anlat
  • Bir Kum Tanesinin Everest'in Tepesine Yolculuğu
  • Duyguların Dili: Siyah Beyaz

Onur Ercoşkun Kimdir?

1980 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini çeşitli şehirlerde tamamladıktan sonra 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi fotoğraf ana sanat bilim dalını bitirmiştir. Akademik eğitiminin uzmanlık alanı siyah beyaz fotoğraf ve belgesel fotoğrafçılığıdır.

Başta Tarkan olmak üzere birçok ünlü sanatçı ile devam ettirdiği fotoğraf çalışmalarının paralelinde devam ettirdiği prodüksiyon çalışmaları kapsamında 2009 yılında görüntü yönetmenliğini yaptığı Ceynur’un Yağmur isimli video klibi ile Altın Kelebek’te yılın klibi ödülüne layık görülmüştür.

2010 yılında FİLM ( THE MOVIE ) için kamera arkasına geçmiştir. Görüntü yönetmenliğini üstlendiği filmin Türkiye’de bir ilk olan DSLR makine ile yapılan çekimleri sinematografi açısından büyük övgü toplamıştır.30.İstanbul Film Festivali'nde ilk gösterimi yapılan FİLM (THE MOVIE) Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinde düzenlenen 8. Atlanta Underground Film Festivali'nde "En İyi Yabancı Film" ödülünü, Avustralya'da düzenlenen Improvised Film Festival'inde 2012 yılında "En İyi Doğaçlama Film" ödülünü almıştır.

2016 yılında Fransa’nın Perpignan şehrinde düzenlenen Visa Pour L’image gazete fotoğrafçılığı festivalinde Canon and Magnum First Impressions Portfolio Review’a seçilip Time dergisi Uluslararası Fotoğraf Editörü Alice Garbiner ile görüşme hakkı kazanmıştır.

Bu görüşmelerin bir sonucu olarak Ercoşkun, 4 yıl boyunca Alice Garbiner danışmanlığında Türkiye başta olmak üzere Makedonya, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya gibi ülkelerde çekimler yapacak ve sergiler açacaktır.

Avrupa’nın tüm başkentlerinde düzenlenen European Month of Photography’nin Viyana ayağı Eyes On’a en iyi 50 fotoğrafçı arasında seçilerek Avrupa’nın sanat camiasının önde gelenleri ile görüşüp bu görüşmeler sonucunda Rusya’dan 2 adet ve Hırvatistan’dan 1 adet sergi düzenlemek üzere davet almıştır. Ayrıca Salzburg’taki bir yayınevi Onur Ercoşkun’a ait bir projeyi basmak için kendisine teklif götürmüştür. Görüşmeler devam etmektedir.

Sergiler ve Ödüller

Kişisel Sergi
“Cebimdeki Dünya”, Türkiye, 2012 Fotoğraf çekebilmek için makinelerin özellikleri ve markasının önemli olmadığı iddiasıyla yola çıkarak ortaya çıkardığı son kişisel sergisi “Cebimdeki Dünya” ile 2012 yılından bu yana ulusal ve uluslararası birçok sergide yer almıştır.

Karma Sergi
Direnişin Estetiği( Aesthetics of Resistance), Türkiye, 2013

Reclaim Photography Festival, İngiltere, 2017

Reclaim Photography Festival’deki projeksiyon gösterisine 4 fotoğrafı ile girmiştir.

Moments of Color, The Blank Wall Gallery, Yunanistan, 2017
Yunanistan’ın en önemli galerilerinden The Blank Wall Gallery’in Moments of Color sergisine 1800’den fazla fotoğraf arasından seçilerek yer alma hakkı kazanmıştır.

Fix Photo Festival, İngiltere, 2017
Yine İngiltere’de düzenlenecek olan Fix Photo Festival kapsamında “Kimlik, Topluluk, Çevre, Harmoni” kategorilerinde açılan yarışmada “Kimlik” kategorisinde jüri tarafından ikinci, “Topluluk” kategorisinde hem halk hem de jüri tarafından birinci seçilmiş ve hak kazandığı diğer ödüllerin yanı sıra festival bünyesinde bu 2 karesi ile yer alma hakkı kazanmıştır.

Melbourne Documentary Film Festival, Avusturalya, 2017
Gazete fotoğrafçılığı dalında hazırlamış olduğu fotoğraf projesi ile Melbourne Belgesel Film Festival'inde düzenlenecek olan yarışmanın fotoğraf dalında büyük ödüle aday gösterilmiştir.

“Duggal’s Capture The Moment” Yarışması, Amerika, 2017
Dünyaca ünlü, New York merkezli baskı çözümleri firması Duggal'ın her sene geleneksel olarak düzenlendiği "Capture The Moment" yarışmasında birincinin ardından seçilen 5 finalist arasına girmiştir.

“Photography as Response”, C4FAP, Amerika, 2017
2004'te Amerika'nın Colorado eyaletinde fotoğraf sanatını daha geniş bir kitleye yaymak amacıyla kurulmuş olan C4FAP (The Center For Fine Art Photography) bünyesinde ve Huffington Post'un Fotoğraf Direktörü Christy Havranek kuratörlüğünde 6 Ekim-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan "Photography as Response" sergisinde yer alma hakkı kazanmıştır.

B&W Portraits, The Blank Wall Gallery, Yunanistan, 2017
Yunanistan’ın en önemli galerilerinden The Blank Wall Gallery’in B&W Portraits sergisine 1000’den fazla fotoğraf arasından seçilerek yer alma hakkı kazanmıştır.

Onur Ercoşkun’un son kişisel sergisi “Cebimdeki Dünya” sergisinin gördüğü büyük ilgiden sonra gelen talepler doğrultusunda mobil fotoğrafçılık üzerine söyleşiler düzenlemeye karar vermesiyle ortaya çıkan “Cebindeki Dünya Ne Kadar Büyük?” üniversite gençliği ile kendi ortamlarında buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye’deki tüm üniversitelerde gerçekleştireceği “Cebindeki Dünya Ne Kadar Büyük?” projesi ile gençlerin ceplerinde taşıdığı dünyalarını beraber keşfetmeye çalışacak Onur Ercoşkun bu proje sayesinde mobil fotoğrafçılık kavramının ülkemizde daha bilinen bir dal olmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Üretmeye devam eden Onur Ercoşkun kişisel fotoğraf sanatı projelerine devam etmekle birlikte ülke çapında başlatacağı genç fotoğrafçılara yönelik sosyal sorumluluk projesinin, uzun metrajlı yeni film projesinin hazırlık aşamalarını hala sürdürmektedir.

ONUR ERCOŞKUN kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.