HAKKIMIZDA INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

RANA ÇETİN

RANA ÇETİN Program Sunucusu

icon

Konuşmacı Çözümleri

Masters of Ceremony

Rana Çetin Kimdir?

Lisans diplomasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nden aldı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora yaptı.

Akademik eğitimini sürdürürken özel bir eğitim kurumunda okutmanlık yaptı. Açıköğretim Fakültesi öğrencilerine İdare Hukuku, Anayasa Hukuku, Temel Hukuk, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Devlet Bütçesi, Kamu Maliyesi dersleri verdi.

Ardından “Avrupa Birliği ve Türkiye’de Demokrasi” başlıklı bir AB projesinde proje koordinatörlüğü ve araştırma uzmanı olarak çalıştı. Proje kapsamında uluslar arası düzeyde konferanslar, eğitim seminerleri düzenledi. Türkiye’deki çalışanların Türkiye’nin AB üyeliği hakkındaki düşüncelerini ortaya çıkaran bir alan araştırması yaptı, kitap olarak yayınlandı.

Akademik çalışmalarını üniversite bünyesinde sürdürmeye karar vererek Maltepe Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler ve AB Bölümü’nün akademik kadrosuna katıldı. Ancak akademisyenliğin kendisi için durağan bir meslek olduğunu görünce, hem temposu yüksek hem de akademik birikimini kullanabileceği bir alan olarak gördüğü TV Haberciliği’ne adım attı. Sınavla öğrenci alınan Bilgi Üniversitesi ve NTV’nin düzenlediği TV Haberciliği ve Programcılığı Programı’nı başarıyla tamamladı. NTV Haber Merkezi’nde editör olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte Başkent İletişim Akademisi’nde spikerlik ve sunuculuk eğitimi aldı.

Halen kuruluş aşamasındaki uluslararası Al Jazeera Network’ünün Türkçe yayın yapacak olan bölgesel kanalı Al Jazeera Türk’te yapımcı ve spiker olarak çalışıyor.

Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde keyif aldığı oyunculukla ilgili çalışmalarını, sahne sanatlarında kendini geliştirme çabasını sürdürüyor.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecine ilişkin yayınlanmış iki kitabı, mesleki ilgi alanları hakkında çeşitli medya ve akademik yayın organlarında yayınlanan makaleleri bulunuyor.

Mesleki ilgi alanları arasında Türkiye iç siyaseti, Türk dış politikası, uluslar arası ilişkiler, Ortadoğu, siyasal kültür, demokrasi kuramı, iletişim ve medya çalışmaları, popüler kültür, sosyal medya yer alıyor. Ayrıca özel ilgi alanı olarak da sinema, tiyatro, müzik ve kişisel gelişim üzerine kafa yoruyor.

Seyahat etmeyi, farklı kültürleri tanımayı seviyor.

İyi düzeyde İngilizce, başlangıç düzeyinde Arapça biliyor.

Cine 5'te hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan, güncel konuların konuşulduğu Asıl Mesele programını hazırlayıp sunuyor.

Dijital Dünyanın En'leri Ödülleri kapsamında internet üzerinden izleyicilerin verdiği oylarla "2014 Yılı En İyi Haber Programı Sunucusu" seçildi.

Bugüne kadar pek çok ulusal ve uluslar arası konferans, toplantı ve organizasyonlarda konuşmacı, sunucu, moderatör olarak yer aldı.

RANA ÇETİN kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.