Search Button

Murat Yetkin | Konuşmacı

Gazeteci

Murat Yetkin - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Murat Yetkin

Murat Yetkin gazetecilik kariyerine 1981 yılında Arayış dergisinde adım attı. 1987’de İngiliz Yayın Kurumu BCC World Service Ankara Bürosunda araştırma muhabiri olarak. Deutsche Welle ve AFP gibi uluslararası haber kuruluşlarında bir süre çalıştıktan sonra 1992’da ulusal basına döndü ve o zamanki adıyla Turkish Daily News gazetesinin diplomasi ve savunma editörü oldu. Kanal-D’de kıdemli siyaset ve diplomasi muhabiri, programcı ve haber müdürü olarak çalışan Yetkin, Türkiye’nin ilk 24 saat haber veren haber kanalı olan NTV’nin kurucu kadrosuna dahil oldu, NTV Ankara bürosunu kurup Ankara Temsilcisi ve siyasi editörü oldu. 2000’de Sabah Ankara Temsilciliği ardından 2001 yılında genellikle politika ağırlıklı, diplomasi, güvenlik, ekonomi başlıklarıyla güncel olayları değerlendiren düzenli olarak köşe yazılarını kaleme aldığı Radikal Gazetesi’nin Ankara Bürosunun şefliği görevine başlayarak yazılı basına dönüş yaptı. Aralarında NTV, CNN Türk ve TRT’nin bulunduğu TV kanallarında siyasi nitelikli programlar yaptı, yorumcu olarak bulundu, üniversitelerde ders verdi. 2011’de üstlendiği Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmenliği ve başyazarlığı pozisyonunu 2018’e dek sürdürdü.

Halen Türkçe ve İngilizce yayın yapan YetkinReport sitesinin Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.

  • Yetkin, Türkiye’nin siyaseti ve uluslararası ilişkileri ile ilgili altı kitabın yazarıdır:- Ateş Hattında Aktif Politika – Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar Üçgeninde Türkiye (1992)
  • Avrupa Birliği Bekleme Odasında Türkiye (2002)
  • Tezkere-Irak Krizinin Gerçek Öyküsü (2004)
  • Kürt Kapanı – Şam’dan İmralı’ya Öcalan (2004)
  • Meraklısı için Entrikalar Kitabı (2017)
  • Meraklısı İçin Casuslar Kitabı (2108)

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin makine mühendisliği bölümünden mezun olan Yetkin, 1959 doğumlu, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.


Murat Yetkin - Exclusive Konuşmacı

Gazeteci Konuşmacımız Murat Yetkin, “ABD Seçimleri Ardından Siyasi, Ekonomik ve Stratejik Senaryolar”, “Güncel Gelişmeler: İç - Dış politika, Ekonomi (Enerji, Tarım, Ulaştırma, Sağlık yansımalarıyla)”, “Güvenlik ve Strateji: Ulusal ve Bölgesel Strateji Analiz (Orta Doğu, Akdeniz-Ege, Kafkaslar, Balkanlar) ile (Küresel Planda ABD, AB, Rusya, Çin, Pasifik)” başlıklı konuşmalarıyla güncel politik gelişmeleri değerlendiriyor.

Murat Yetkin - Kurumsal Çözümler