Search Button

Soli Özel | Konuşmacı

Dış Politika Uzmanı

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST

Soli Özel

İzmir doğumlu olan Soli Özel, lisans eğitimini Bennington College’da tamamlamış ve ekonomi eğitimi almıştır. Ardından John Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden master dalında mezun olmuştur. California-Berkeley’de siyaset bilimleri konusunda çalışmalar yapan Soli Özel University of Washington, Hebrew University ve Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler vermiştir.

Uzun yıllar İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Soli Özel, benzer dönemde Sabah Gazetesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında köşe yazıları yazmıştır. Halen Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yayımlanan hukuk ve uluslararası ilişkiler konulu bilimsel UHP dergisinde yazı ve çalışmalarını sürdürmektedir ve Ortadoğu Uzmanıdır.

Mart 2009’dan beri Habertürk Dış Haberler Müdürlüğü görevini yürütmektedir ve halen aynı gazetede uluslararası politika konularında köşe yazıları yazmaktadır.

Soli Özel, 2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde ders vermektedir.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TUSİAD) Başkanlığına Dış Politika Danışmanlığı yapan Soli Özel, aynı kuruluş tarafından yayınlanan “Private View” dergisinin ve Carnegie Endowment tarafından ABD’de yayınlanan “Foreign Policy” dergisinin uluslararası yayın kurulu üyeliği ve Türkiye baskısı editörlüklerini yürütmüştür.

Soli Özel Türkiye’de ve yurtdışında birçok konferans programına konuşmacı olarak katılmaktadır. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanlarında uzmandır.