Search Button

Coşkun Aral | Konuşmacı

Savaş Foto Muhabiri, Gezgin, Haberci

Coşkun Aral - Kurumsal Çözümler

KONUŞMACI PROFİLİ

Coşkun Aral

1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika gazetesinde devam etti.

1977 yılı, kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press Ajansı yoluyla adını dünya basınında duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Ajansı’nın Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bu arada Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleriyle serbest olarak çalıştı.

1980 yılında Sipa Press Ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. 1980,12 Eylül darbesini daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek,L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.

14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek, Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. 1980’den itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda,Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına fotoğrafçı olarak mesleğine devam ediyor.

1986’da Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı savaş TV muhabirliğini asıl mesleği ile birlikte sürdürmektedir. Yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programı Türkiye’nin yanı sıra uluslararası TV kanallarında da yayınlanmaktadır.

Coşkun Aral, Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. İz TV Avrupa’da 2007’de belgesel dalında Hot Bird Tv Ödülüne layık görüldü.

Coşkun Aral dünyanın değişik bölgelerinde bağımsız belgeseller çekmeye devam ediyor. Kurum ve kuruluşların toplantılarına konuşmacı olarak da katılan Coşkun Aral, fotoğraf ve belgesel çekimi workshopları düzenliyor yanısıra kurum tarihçesi ve ürün belgeselleri çekiyor.

FİLMOGRAF

  • Haberci (her biri 45 dakikalık 190 bölümden oluşan belgesel dizisi)
  • Global Vision ve Go East Go West (Almanya’da yayınlanan belgesellerin yapımcılığı)
  • Savaşın Tanıkları (her biri 30 dakikalık 6 bölümden oluşan belgesel dizisi)
  • Türkiye Notları (her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)
  • Abidin Dino Portresi (biyografik belgesel)
  • Pamir’den Van’a Özgürlüğün Nal Sesleri (belgesel film)
  • Anadolu Aslanı: Kangal (belgesel film)
  • Sonsuz Mavilikler Ülkesi Bodrum (belgesel film)
  • Dünya Güncesi (her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)
  • Türkiye Notları( her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayınlanmaya devam ediyor.)

Coşkun Aral - İlham Veren Konuşmacılar

Konuşmacımız, Savaş Foto Muhabiri, Gezgin, Haberci Coşkun Aral, Meraklı Bir Düş Gezgini'nin Dünya Güncesi Medeniyetler, Ülkeler, İnsanlar Coşkun Aral İle Sıradışı Lezzetler Yaşamda Kalite Anlayışı Yönetmek mi? Yönlendirmek mi? başlıklı konuşmalarında, bir gezgin ve muhabir olarak geçirdiği uzun yılların bilgi birikimiyle dinleyicilere yaşama dair çok geniş bir perspektif sunuyor.

Coşkun Aral - Kurumsal Çözümler