INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

MURAT YEŞİLDERE

MURAT YEŞİLDERE Egon Zehnder Kıdemli Ortağı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Aktivisti, Yazar

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

MURAT YEŞİLDERE 2024 Konuşma Başlıkları MURAT YEŞİLDERE 2024 Konuşma Başlıkları

  • Yeni Yüzyılın Yeni Liderleri
  • Bir Beyin Avcısının Seyir Defteri; Yılda 1000 Mülakat Ve Sonrası…
  • Yönetim Kademesinde “Yıkıcı” Değil “Yapıcı Çeşitlilik”
  • Dünya Dönüyor Ama “Liderliğin Tanımı” Heryerde Aynı
  • Formula 1‘den Alınacak Liderlik Dersleri
  • Şirket Birleşmelerinde Sinerji Yaratırken Enerjiden Olmamak
  • Ya İçindesin O “Kutu”Nun Ya Da Ebediyen Dışında Kalacaksın!

Murat Yeşildere Kimdir?

‘’Yılda yaklaşık 1000 mülakat yapıyorum; yani günlerimin önemli kısmı farklı alanlarda çalışan yöneticileri daha iyi tanımaya çaba göstererek geçiyor. İşimi daha iyi yapmak için de sürekli farklı kaynaklardan öğrenmek zorundayım.’’

‘’Bireylerin öğrenmeye ara vermemesi benim için çok önemli. Diğer taraftan Egon Zehnder olarak “CEO yetkinlikleri” olarak tanımladığımız, Sonuç Odaklılık, Stratejik Düşünmek ve Değişime Liderlik Etmek de diğer önemsediğim özellikler.’’

Murat Yeşildere Istanbul’da doğdu. İlkokulu Maçka İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi ise Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında hayalini kurduğu alanda, endüstri mühendisliğinde eğitim alarak, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden aldı. Üniversite hayatı boyunca part-time işlerde çalıştı, özel ders verdi. Lisans eğitiminin ardından, ara vermeden, soluklanmadan yoluna devam eden Yeşildere, Manchester Üniversitesi UMIST (University of Manchester Institute of Science and Technology)’de İşletme Ekonomisi dalında yüksek lisans derecesini aldı.

Profesyonel kariyerinin ilk döneminde Murat Yeşildere, endüstri mühendisliği eğitimindeki sadece tek bir dersin (Mühendislik Ekonomisi) nimetlerini sonuna kadar zorladı. Türkiye ekonomisinin ve finans sektörünün sağladığı imkanları kullanarak kendince “paranın zaman değerini” hesaplayarak, on yıla yakın hayatını kazandı. O dönem Türkiye ekonomisinin yaşadığı sıkıntılar ile ilgili sorumluluk kabul etmeyen Yeşildere, 1990lı yılların ikinci yarısından itibaren farklı yayın organlarında sürekli yazmaya başladı. Yeni Yüzyıl gazetesi ile gelen ilk fırsatı Radikal gazetesi ve NTVMSNBC portalı izledi.

Murat Yeşildere’nin finansal kiralama sektöründe başlayan profesyonel kariyeri ise Philip Morris, GSD Holding ve GSD Yatırım Bankası’nda Hazine ve Fon Yönetimi konularında aldığı yönetici rolleri ile gelişti. Yeşildere, hayatının en önemli kararlarından birisini Ekim 2000’de, yönetim danışmanlığı firması Egon Zehnder’e katılarak verdi.

Özel sektör tarafından sahip olunan en büyük danışmanlık firması Egon Zehnder’in en genç yönetici ortaklarından birisi olarak seçilen Murat Yeşildere, Türkiye’nin yanı sıra bölge coğrafyasında, farklı ülkelerde üst düzey stratejik yönetici atamaları, yetkinlik değerlendirme ve geliştirme projelerinde, yönetim kurulu atamalarında lider rol üstlendi. Son onbeş yıl içinde bankalardan, ilaç şirketlerine, endüstriyel şirketlerden spor kulüplerine, özel sermaye yatırımcılarından, okullara varan geniş bir yelpazede müşterilere hizmet veren Yeşildere, farklı sektörlerin dinamiklerini öğrenmenin yanı sıra, her yıl bine yakın mülakat yaparak, farklı geçmiş ve profile sahip liderleri tanıma imkanını da yakaladı; her yeni mülakat ile zihnindeki mozaiğin renklerine yeni tonlar ekledi.

Profesyonel kariyeri ile eş zamanlı olarak “yazma” tutkusunu da sürdüren Murat Yeşildere’nin Vatan ve HaberTürk gazetelerinde süreli yazıları yayınlandı. Yeşildere halen aylık Platin ve Kariyer dergilerinde ekonomi, finans, liderlik ve yöneti(şi)m konularında yazarlık yapmaya ve farklı alanlarda liderliğin tanımının tek olduğunu savunmaya devam ediyor.

Liderliğin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışan Murat Yeşildere, son dönemde yönetimde çeşitliliğin ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması konularında özel gayret gösteriyor. Yeşildere halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyelerinin sayısının artırılması (BKD-Bağımsız Kadın Direktörler), kadın yöneticilerin yönetim kuruluna mentorluk alarak hazırlanması (Yönetim Kurulu’nda Kadın) ve profesyonel iş kadınlarının yönetimde etkinliğinin artması (PWN Türkiye) alanlarında farklı insiyatiflere kişisel ve yöneticiliğini yürüttüğü Egon Zehnder Türkiye ofisi olarak destek veriyor. Murat Yeşildere’nin yaklaşık 25 yıldır devam eden mutlu bir evliliği ve iki çocuğu var.

MURAT YEŞİLDERE kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.