Search Button

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk | Exclusive Konuşmacı

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi, Gelişim Psikoloğu

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title
Video Title
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden, gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi’nden aldı. 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. 2012’de beraber araştırma yaptığı meslektaş ve öğrencilerini Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı ismi altında bir araya getirdi; burada yürütülen çalışmaların mentorluğunu üstlendi. Gelişimsel psikolojide profesör olduktan sonra, klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Uzmanlık alanları, sosyal-duygusal-bilişsel gelişim, mizaç-kişilik, ebeveynlik ve mizaca uygun çocuk yetiştirme. Bilimsel çalışmalarında çocukluk dönemindekiler başta olmak üzere, insanın gelişimi ve psikolojik sağlığına etki eden mizaç, kültür, aile ve diğer çevre özelliklerini inceliyor.

Ayşe Bilge Selçuk’un prestijli bilimsel dergi ve kitaplarda yer alan 80’den fazla yayını, gazete ve dergilerde yayımlanmış 100 civarında makalesi, 200’den fazla kongre sunumu var. İlk kitabı ‘İnsan Her Koşulda’ 2019’da Destek Yayınları’ndan, editörlerinden olduğu ‘Ana-babalık: Kuram ve Araştırma’ kitabı Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Araştırmaları ZDF, SBS, CNN, Guardian gibi belli başlı yabancı ve pek çok yerli yazılı-görsel medyada yer bulan Ayşe Bilge Selçuk, psikolojide uzmanı olduğu farklı konularda seminer ve eğitimler veriyor, ve Korto Psikoloji’de ebeveyn psikoloğu olarak annebabalara danışmanlık yapıyor.

Çocukların psikolojik gelişimi ve sağlığına yönelik araştırmaları sebebiyle, 2015-2018’de Queensland Üniversitesi tarafından Ayşe Bilge Selçuk’a Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanı, 2009 yılında Prof. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü verildi.


Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk - İlham Veren Konuşmacılar

Exclusive konuşmacımız, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi, Gelişim Psikoloğu Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, “Hayat Becerilerini Destekleyen Ebeveynlik”, "Pandemi Döneminde Hangi Mizaç Özelliklerine Dikkat Etmek Gerekiyor?" ve “Pandemi Döneminde Çocukların Psikolojik İyiliğini Nasıl Destekleriz?” başlıklı konuşmalarında işi ve ebeveynliği birlikte yürütmeye çalışan yönetici ve çalışanlarla çok değerli bilgiler paylaşıyor.

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk - Kurumsal Çözümler