HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

A'dan Z'ye Podcast

Teknoloji, günden güne hayatımızda daha fazla yer edinmeye devam ediyor. Özellikle yaşam tarzlarının ve tercihlerin çokça değiştiği şu dönemde popülerliği son derece üst düzeyde olan yeni bir kavram var: Podcast.

Teknoloji ve Trendler
  • Yayınlanma Tarihi: 30 Ağustos 2022
  • Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
Podcast 690X460

Podcast için yeni tabirini kullanmamızda çok da doğru değil aslında. Çünkü 2004 yılında internet dünyasına adımını atmış bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Bu kavrama yabancı olanlar için şöyle açıklayabiliriz: Modern araçlarla donatılmış sesli kayıtlarından oluşan radyo programı.

‘Modern araçlarla donatılmış’ diyoruz, çünkü görüntülü, müzikli ve hatta animasyon olarak görselleştirilmiş podcastler dahi karşımıza çıkabiliyor. Aynı zamanda podcast uygulamaları aracılığıyla sesli kitaplara da erişilebiliyor.

Bu kavramla yeni yeni tanışanlar normal olarak şu soruları da soruyor: Podcast nedir ne işe yarar? Podcast nasıl yapılır? Podcast nedir nereden dinlenir?

En İyi Podcast Uygulamaları

Başlamanıza yardımcı olmak için, şu anda çeşitli cihazlarda podcast dinlemek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birkaçını seçtik.

Podcast 690X460 (2)

1-Apple Podcasts

Uygulama iOS cihazlarına özel olsa da, Apple Podcasts mevcut en iyi ve en kapsamlı ücretsiz podcast hizmetlerinden biri olarak birçok insan tarafından kullanılıyor. Platform, kullanıcılarına 30 milyondan fazla podcast bölümü sunuyor. Ayrıca beğendiğiniz podcastleri çevrimdışı dinleyebilmeniz için kolay indirme imkanını da sağlıyor.

Apple Podcast uygulamasında en sevilen özelliklerinden biri de Siri ile eş zamanlı çalışması. Bu özellik, oynatma listenizi kontrol etmek için Siri ile konuşabileceğiniz anlamına geliyor. Günlük işlerinizi yaparken sesli olarak vereceğiniz komutlar, son derece pratik ve kolay bir kullanım sağlıyor. Ayrıca hesabınızı Alexa uygulamasına bağladığınızda Amazon Alexa üzerinden de podcastleri dinleme şansınız oluyor.

Bu özelliklere ek olarak; abone olduğunuz podcastin yeni bölümü çıktığında bildirimle haberdar ediliyorsunuz ve ayrıca diğer dinleyicilerin görüş ve incelemelerine de göz atarak podcastler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Premium abonelik seçeneği de sunan Apple Podcast ile yalnızca abonelere sunulan özel içeriklere de erişim sağlanabiliyor. İçerik sahipleri premium abonelere özel reklamsız dinleme ve podcastlere erken erişim gibi ayrıcalıklarla dinleyicilerine sunabiliyor.

2-Google Podcast

Google Podcasts, sizi türlere ve trendlere göre popüler podcastlere yönlendiren bir Google uygulaması. Uygulama, Android tabanlı akıllı cihazlarda önceden yüklenmiş olarak geliyor. Kullanıcı arayüzü, yeni başlayanlar için son derece hızlı bir şekilde öğrenilebiliyor.

Uygulama Apple Podcast ile neredeyse aynı podcastlere ev sahipliği yapıyor. Eğer bir podcast Google’ın uygulamasında listelenmiyorsa, onu RSS beslemesini platforma girerek ekleyebiliyorsunuz.

Uygulama, 10 saniyelik geri sarma düğmesi, 30 saniyelik hızlı ileri sarma düğmesi ve uyku zamanlayıcısı gibi özelliklere sahip. Ayrıca daha hızlı dinlemek için podcastin hızını da artırabiliyorsunuz.

3-Spotify

Spotify, öncelikli olarak müzik dinlemek için kullanılan bir uygulama olarak aklımıza gelse de, platform son derece geniş bir podcast arşivi de sunuyor.

Spotify uygulamasındaki podcastleri ücretsiz olarak dinlenebilseniz de reklamsız dinleme ve indirme özelliklerinden faydalanmak için ücretli aboneliğe ihtiyacınız oluyor. Beğendiğiniz bir yayıncı veya podcast bulduğunuzda, Spotify uygulamasından ‘takip et’ butonuna basarak yeni bölümlerden haberdar olabiliyorsunuz.

Apple’ın uygulamasına benzer şekilde, Alexa destekli herhangi bir cihaz aracılığıyla Spotify'da en sevdiğiniz podcastleri dinlenebiliyor. Ayrıca aynı Wi-Fi ağında bir cihazdan diğerine sorunsuz bir şekilde akış gerçekleştirilebiliyorsunuz.

4-Audible

Audible uygulaması da aslında podcast uygulamasından çok sesli kitap arşivi ile ünlü. Amazon destekli bu uygulama, bünyesinde podcast bölümleri de barındırıyor. ‘Podcastler’ kategorisinde; komedi, ilişkiler, teknoloji ve daha fazlasına odaklanan çok sayıda içerik bulmak mümkün.

Podcast sayfasına geldiğinizde diğer dinleyicilerin yorumlarını görebiliyorsunuz ve dinleyiciler podcastleri; sunucu performansı, hikaye ve genel olmak üzere üç kategoride yıldızlayarak değerlendiriyorlar. Ayrıca bu uygulamada bir podcasti dinlerken 30 saniye ileri veya geri gidebilir, Bluetooth'a bağlanabilir ve hızı 0,5x'ten 3,5x'e değiştirebilirsiniz.

5-Stitcher

 Stitcher, Apple Podcasts ve Google’ Podcast uygulamalarında olduğu gibi odağını tamamen podcastlere veren bir uygulama. Stitcher aynı zamanda başka hiçbir uygulamada olmayan orijinal içeriklere de sahip.

Ayrıca uygulamada ücretsiz içerikler olduğu gibi, ücretli abonelere özel podcast bölümleri de mevcut. Popüler olan içerikleri görmek için de haftalık olarak değişen en iyi podcastler listesinden o haftanın en başarılı bölümleri dinleyebilme imkânınız da var.

Podcast Nasıl Üretilir?

Podcast 690X460 (1)

Podcast dinlemek son derece hoşunuza gitti ve artık kendi podcast projenizi hayata geçirmek istiyorsunuz. Bu çok zor değil, ancak başlamak için atmanız gereken bazı adımlar mevcut.

1- Konu ve isim seçme

2- Bölüm formatı bulma

3- Kapak resmi oluşturma

4- Giriş ve çıkış müziği oluşturma

5- Ekipman seçimi ve ses kaydı alma

Dilerseniz bu adımları size yardımcı olacak şekilde tek tek açıklayalım.

1-Konu ve İsim Seçimi

Konu ve isim bir podcast programı oluşturmanın en temel adımıdır. Ayrıca dinleyicilere kendinizi ve podcastinizi tanıtmanız için bir fırsattır. Spesifik bir konu ve farklı bir podcast ismiyle milyonlarca podcast yayıncısından ayrışabilir ve yayınlarınız ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

2-Kapak Resmi Oluşturma

Kapak resmi, neredeyse programınıza seçeceğiniz isim kadar önemli. Özenle ve yaratıcı bir fikirle oluşturulan bir kapak resmi, sizin ve programınızın içerik kalitesine dair iyi bir ipucu verebilir. 

3-Bölüm Formatı Bulma

Konuyu ve ismi buldunuz. Şimdi sıra bölümlere geldi.

Programınızın bölümlerini çok iyi planlamalısınız. Konuşacağınız konuya hâkim olmalı, eğer konuk çağıracaksanız soracağınız soruları önceden belirlemelisiniz. Program canlı olmasa da hem dinleyenler hem de sizin için akıcı bir konuşma yaratmaya özen göstermeniz, daha sonra programı editlerken elinizi kolaylaştırabilir. 

4-Giriş ve Çıkış Müziği Oluşturma

Giriş ve çıkış müzikleri internette program yapan çoğu içerik üreticisinin tercih ettiği bir teknik. Programınızı bu müziklerle zenginleştirdiğinizde insanlara kendinizi hatırlatacak bir şey daha vermiş olursunuz. Bu nedenle akılda kalıcı ve sizinle özdeşleşecek müzikler seçmeye özen göstermeniz muhakkak fark yaratacaktır.

5-Ekipman Seçimi

Ses kalitesi, içeriğin sadece sesle olan bir program için son derece önemli. Ancak kaliteli bir ses alabilmek için çok fazla para harcamaya gerek yok. Bütçenize uygun düzgün ses kaydı alabilen bir mikrofon işinizi görecektir. Ayrıca konuğunuz için de alacağınız bir mikrofon hem daha iyi bir ses kalitesi almanızı sağlayacak hem de podcastinizi düzenlerken işinizi kolaylaştıracaktır.

6-Kayıt Alma ve Düzenleme

Daha önce bir ses düzenleme yazılımı kullanmadıysanız, GarageBand veya Audacity'deki basit işlemler bile size çok zor gelebilir.

Bunun için size çok daha basit ve ihtiyacınızı yüzde yüz karşılayacak bir yazılım önerisinde bulunabiliriz: Alitu.

Alitu tamamen podcast yayınlama amacı olan bir ses düzenleme yazılımı. Alitu, kaydınızı siteye yüklediğinizde gürültü azaltma, ses seviyesini düzenleme ve ses berraklaştırma gibi birçok işlemi otomatik olarak sizin için yapabiliyor. Ayrıca giriş ve çıkış müziklerinizi yine otomatik olarak podcastinize ekliyor. Yazılımın bir diğer özelliği de düzenleme işlemi bittiğinde yine site üzerinden bölümünüzü yayına alabilmeniz.

Dönüşüme Ayak Uydur!

Podcastler, gün geçtikçe çok daha fazla dijital kullanıcının ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu bağlamda markaların bağımsız mecralarda hedef kitlelerine uzmanlar vasıtası ile erişmeleri de çok önemli bir hale geldi.

Bu dijital dönüşüm furyasını kaçırmamak için size bir ipucumuz var: Speaker Agency Business Influencer Çözümleri!

Speaker Agency bünyesindeki Influencer projelerinden biri olan Podcast Projeleri ile uzman konuşmacılarla oluşturacağınız podcast serileri ile iletişim stratejinizi en iyi şekilde konumlandırarak hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz! Speaker Agency ile podcast projeleri gerçekleştirmek için Business Influencer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz! 

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.