HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Karbon Ayak İzi Nedir ve Nasıl Azaltılır?

Her insan yaşamını devam ettirirken yapmış olduğu tüketim tercihleri ile ardında bir karbon ayak izi bırakır. Yemek tercihleri, evini ısıtmak ya da soğutmak veya araç kullanmak bu karbon ayak izini büyümesine sebep olur.

Sürdürülebilirlik
 • Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2022
 • Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023
 • Yazan: Speaker Agency
Karbon Ayak İzi Nasıl Azaltılır 690X460 (1)

Peki karbon ayak izinizi azaltarak daha iklim ve çevre dostu seçimler yapmanız mümkün mü? Elbette.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon ayak izi, bir kişinin kurumun ya da ülkenin yaptıkları üretim ve tüketim tercihlerine bağlı olarak iklim değişikliği üzerindeki etkisini ifade eder. Çünkü her üretim faaliyetinin oluşturduğu bir sera gazı yayılımı vardır. Bu sera gazları da küresel ısınmanın en büyük tetikleyicisidir.

Günlük hayatta yaptığınız tercihler sizin karbon ayak izinizi belirler. Örneğin; işinize gitmek için özel aracınızı kullandığınızda bıraktığınız karbon ayak izi, toplu taşıma kullanmanızda bıraktığınız karbon ayak izinden çok daha fazla olacaktır. Ya da; et yiyen bir kişiyseniz, vegan veya vejetaryen bir kişiden çok daha fazla karbon ayak izi bırakırsınız.

Yani yapmış olduğunuz tüketimler her koşulda karbon ayak izi bırakır. Ancak bunun miktarını kısıtlayabilmek tercihlerle mümkün.

Günümüzde birçok ülke ve şirket, karbon emisyonlarını azaltmak için birtakım önlemler alıyor. Hatta Avrupa Birliği 2050 yılına kadar iklim nötr (sıfır karbon salınımı) olma hedefi ile bu alandaki yatırım ve önlemlerini artırdı. Ülkeler ve şirketler konuyu bu denli önemserken, birey olarak siz de tercihlerinizle iklim nötr kavramına destek olabilirsiniz.

Neden Önemli?

Dünyada 8 milyara yakın insan yaşıyor. Günden güne bu rakam artmakta. Birleşmiş Milletler, 2050 yılına kadar dünyadaki nüfusun 9,7 milyara, 2100 yılında ise 11 milyara çıkabileceğini ön görüyor.

Artan nüfusu beslemek, giydirmek ve günlük hayatlarını sağlamaları için daha fazla üretim yapmak gerekiyor. Bu üretimlerin her biri sera gazı salınımlarını artırıyor. Bu da küresel ısınmayı doğrudan etkiliyor. Yani yaşanılabilir bir dünya ve gelecek istiyorsak, karbon ayak izini umursamalıyız.

Karbon Ayak İzinizi Azaltacak Tavsiyeler

Karbon ayak izini azaltmak için yapabileceğim çok fazla şey var.

Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle uzun vadede çok büyük farklar yaratabilirsiniz. Bunların hepsi ufak ve önemsiz detaylar gibi gözükebilir. Ancak 8 milyar insanın yaşadığı dünyada herkesin bir damla sudan tasarruf etmesi gerçekten fark yaratabilir.

Sıfır Karbon690x460 (1)

İşte size gıda, giyim, ulaşım ve enerji kullanımında uygulayabileceğiniz bazı tavsiyeler:

Gıda

 • Mutlaka yöresel ve mevsimlik meyve/sebze tüketin.
 • Et tüketiminizi azaltın. Alternatif beslenme yolları bulun.
 • Balıkçılık sürdürülebilirlik ilkesi ile çalışıyorsa balık tüketebilirsiniz.
 • Alışverişlerinizde kendi çantanızı getirin. Plastik poşetleri kullanmayın.
 • İhtiyacınız kadar gıda alın.

Giyim

 • Geri dönüştürülmüş kumaşlardan üretilen kıyafetler almaya özen gösterin.
 • Çok fazla kıyafete ihtiyacınızın olmadığını anlayın.

Ulaşım

 • Toplu taşıma kullanın.
 • Kısa mesafelere bisikletle gitmeyi deneyin.
 • Uzun mesafeler için uçak yerine treni tercih edin.

Enerji ve Atık

 • Isıtmayı 1 derece kısmayı deneyin. Sizin için çok fark olmasa da dünya için olacaktır.
 • Su tüketiminizi azaltın. Banyo, diş fırçalama, bulaşık yıkama gibi faaliyetlerinizde su kullanımına dikkat edin.
 • Elektronik cihazları fişte bırakmayın.
 • Daha az enerji tüketen elektronik cihazları tercih edin.

Daha Fazla Öğrenin!

Karbon ayak izini azaltmak için her zaman yeni şeyler öğrenilebilir. Bu konuda uzmanlardan görüş almak çok önemli. Uzmanlardan dinleyeceğiniz tavsiyelerle hem kişisel hayatınızda hem de şirket olarak sürdürebilir bir geleceğe katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için Speaker Agency’nin uzaman Sürdürülebilirlik Konuşmacıları olan; Cem SeymenGüven İslamoğluBünyamin SürmeliSelen BaranoğluEbru Baybara DemirŞahika Ercümen, Dilara Koçak, Dr. Sertaç Doğanay, Akan Abdula, İdil Türkmenoğlu, Salim Kadıbeşegil ve Ediz Hun’dan destek alabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.