HAKKIMIZDA INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

EDİZ HUN

EDİZ HUN Uzman Biyolog, Sinema Sanatçısı, Öğretim Üyesi, Politikacı

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

EDİZ HUN 2024 Konuşma Başlıkları EDİZ HUN 2024 Konuşma Başlıkları

  • Doğa Bilimleri
  • Sosyoekonomik Kalkınmada Doğa İnsan İlişkileri
  • Küresel İklim Değişikliği ve Geleceğimiz
  • Evrimsel Süreçte İnsanın Tekamülü ve Çağdaş Dünyamız
  • Dünya Sinema Sanatı
  • Yaşamda Dostluk ve Sevgi

Ediz Hun Kimdir? 

Ediz Hun Hayatı ve Kariyeri

1940 tarihinde İstanbul’da doğan sanatçı, lise öğrenimini Avusturya ve Atatürk Liseleri’nde tamamlamıştır. 1963 yılında Ses Mecmuası’nın düzenlediği yarışmada birinci seçildikten sonra sinema dünyasına adımını atmıştır. Yine aynı yıl başrolünü oynadığı “Genç Kızlar” filmi büyük ilgi gördü. 129 filmde başrol oynayan Ediz Hun, Yeşilçam ve Türk Sineması’nın unutulmaz aktörleri arasında yerini almıştır. Aralarında yabancı basın tarafından da takip ve takdir edilen Hıçkırık, Son Kuşlar, Samanyolu, Yaprak Dökümü, Ankara Ekspresi, Ayrılsak da Beraberiz, Sonbahar Rüzgarları, Güllü, Son Mektup, Paydos, Gökkuşağı ve Acımak başrolünü oynadığı Sinema Filmleri ve Dizi’lerden sadece birkaçıdır.

1970’li yılların ortasında sinemaya ara verip Yurtdışına gitti. 1976 – 1981 yılları arasında Norveç Oslo - Trondheim Üniversite’lerinde Ekoloji, Deniz Biyolojisi ve Çevre Bilimleri eğitimi gördü. 1983 - 2000 Marmara Üniversitesi’nde Çevre ve Ekoloji Dersleri verdi. 1991 - 93 Çevre Bakanı Danışmanlığı ve İstanbul İl Çevre Müdürlüğü yaptı. 1999 - 2002 yılları arasında Anap İstanbul Milletvekili, 21. Yasama Dönemi’nde T.B.M.M.’de Çevre Komisyonu Başkanlığı, 2001 - Anap Genel Başkan Yardımcılığı & Kadın ve Gençlikten Sorumlu Koordinasyon Başkanlığı yaptı.

2004 - 2011 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Çevre ve Ekoloji Dersleri vermiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Ekoloji Dersleri, 2005 yılında başladığı Okan Üniversitesi’ndeki Öğretim Üyeliği, Ekoloji Bilimleri Dalında halen devam etmektedir.

Politika, Çevre Bilimleri, Biyoloji ve Enerji alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra sinema ile ilgili ders verme ve çalışmalarına da devam eden sanatçı, 2010 yılında Pana Film Sinema Akademisi’nde Türk Sinema Tarihi ve Oyunculuk dersleri, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema Oyunculuğu ve Türk Sinema Tarihi Dersleri verdi.

Kariyeri boyunca yurtdışı Avustralya ve Almanya dahil 2300’ü aşkın konferans verdi.

Çevre, Sanat ve Kültür alanında çeşitli yayın organlarında sayısız bilimsel makale ve araştırma yazısı yayımlandı.

Yurtiçi ve yurtdışından sanat hayatı & siyasi hayatı & akademik hayatına bağlı olarak 940’ı aşkın plaket, belge ve ödül aldı.

Çeşitli çevre ve doğa derneklerine üye olan sanatçı, dünyada ilk kez doğal ortamın dışında ürettiği İguana iguana adlı dev sürüngenle bilim dünyasının ilgisini çekmiştir. Avrupa’nın sayılı özel koleksiyonlarından biri olan, içinde 3000 ayrı çeşitte Kaktüs ve Sukkulent’in bulunduğu bir Koleksiyonuna sahiptir.

Almanya’da Salamandra adlı dergideki bilimsel yazıları yayımlanan Ediz Hun, halen Türkiye Gazetesi’nde Yeşil Sayfa adlı köşeyi hazırlayıp, çevre ile ilgili birikimlerini yazmaktadır. (www.yesilsayfa.com) Doğa-İnsan ilişkilerini oldukça detaylı bir şekilde anlatan "Yaşat ki Yaşasın” adlı kitabı bulunmaktadır.

İyi derecede Almanca, Norveççe ve İngilizce bilmektedir.

EDİZ HUN kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.