HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Sağlıklı Yaş Almanın Sırları Nelerdir?

Son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte yaşam süremiz gittikçe uzuyor, ancak uzun olduğu kadar sağlıklı yaşam sürebilmek de oldukça önemli. Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin yolu ise sağlıklı yaş alabilmekten geçiyor.

Sağlıklı Yaşam Spor
  • Yayınlanma Tarihi: 03 Ocak 2022
  • Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2023
  • Yazan: Speaker Agency
690X460

Son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte yaşam süremiz gittikçe uzuyor, ancak uzun olduğu kadar sağlıklı yaşam sürebilmek de oldukça önemli. Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin yolu ise sağlıklı yaş alabilmekten geçiyor.

Peki, sağlıklı yaş almanın sırları nelerdir? Bu yazımızda sağlıklı yaş alabilmenin püf noktaları ve wellness kavramı üzerinde duracağız.

Wellness Kavramı Nedir?

İngilizce bir kelime olan wellness sözcüğü, dilimize “esenlik, sıhhatli olma hali” olarak çevrilebilir. Biraz daha detaylandıracak olursak kişinin hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyolojik olarak kendini iyi hissedebilmesi, yani daha yüksek bir yaşam kalitesi elde etmesi için yaptığı çalışmalar bütünüdür.

Birleşmiş Milletler bünyesinde toplum sağlığı ile ilgili uluslararası çalışmalar yapmakta olan Dünya Sağlık Örgütü, wellness kavramı için sadece hasta veya güçsüz bir bedene sahip olmamak değil, buna ek olarak ruhen ve sosyal açıdan da bir bütün olarak iyi olma hali ifadesini kullanıyor.

Sağlık ve wellness kavramları birbirleriyle yakın bir ilişki içinde bulunuyor. Bu noktada kendinize şöyle bir soru sorabilirsiniz: Wellness kavramını hayatıma sokmak ve sağlıklı yaş alabilmek için yaşam tarzım üzerinde ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor?

Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile wellness felsefesini yaşamınıza dahil etmeniz ve bu sayede sağlıklı bir şekilde yaş almanız mümkün.

Sağlıklı ve Mutlu Yaş Almak Elinizde

  • Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarının başında fiziksel aktivite gelir. Hareket içeren bir yaşam biçimi hem bağışıklığınızı hem de kaslarınızı güçlü tutmanıza yardımcı olur. Bunun için yaşınıza, bedeninize ve yaşam tarzınıza uygun bir spor ile ilgilenebilir ya da düzenli olarak yürüyüş yapmayı bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.
  • Suyu hayatınızdan eksik etmeyin. Su içmenin sağlıklı bir ciltten sağlıklı organlara kadar uzanan uzun bir faydalar listesi bulunuyor. Suyu yanınızdan eksik etmemeye özen gösterin. Günde en az 1,5 litre ya da sekiz bardak su tüketimi, sağlıklı yaş almanızla doğrudan ilişkilidir.
  • Sigara ve alkol bağımlılıklarının kalp ve damar hastalıklarından kanser vakalarına kadar uzanan kanıtlanmış çok ciddi riskleri vardır.
  • Sağlık kontrollerinizi aksatmayın. Sağlıklı yaş almanın en önemli konularından biri de, düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmaktır. Böylelikle herhangi bir hastalığınız varsa başlangıç evresindeyken teşhis edilebilir ve daha ciddi bir hal almadan tedavi edilerek iyileşmeniz mümkün olabilir.
  • Sağlıklı beslenin. Yaşınız ne olursa olsun, sağlıksız yiyeceklerden uzak durmaya ve kilo kontrolünüze dikkat etmeye özen gösterin.
  • Sevdikleriniz ile vakit geçirin. Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından bir tanesi mutlu anlardır. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle bir arada keyifle geçireceğiniz zamanlar, ruhsal sağlığınıza olumlu şekilde yansır. Sevdiklerinizle sadece mutlu anlarınızı değil, sıkıntılarınızı, üzüntülerinizi ve sorunlarınızı da paylaşmaya gayret edin.
  • Bulmaca çözmek, gazete ya da kitap okumak, bir hobi ile ilgilenmek, kısacası hayattan kopmamak zihninizi aktif tutmanızı sağlar. Bu aktiviteleri bir yaşam biçimi haline getirmeniz, ileride demans, Alzheimer gibi hastalıklardan korunmanızda önemli katkılar sağlar.

Sağlıklı yaş almak ile ilgili daha çok içeriğe ulaşmak için Speaker Agency’nin konuyla ilgili ilham veren Wellness Konuşmacıları ile tanışabilirsiniz. Beslenme ve sağlıklı yaşam uzmanları Elvan Odabaşı, Taylan Kümeli ve Ayşe Tolga’nın yanı sıra Dr. Cenk Tezcan, Dr. Ender Saraç, Prof. Dr. Murat Aksoy, Dr. Ayşegül Çoruhlu ile milli sporcu Ebru Karaduman’ın konuşmalarını dinleyerek hayatınıza wellness kavramını dahil edebilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.