HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Başarılı Olmak ve İlham Veren Motivasyon Sözleri

Başarılı olmayı en basit ifade ile kişinin kendine koyduğu veya verilen hedefi layığıyla yerine getirmesi olarak tanımlayabiliriz. Başarı yolundaki en büyük unsur ise motivasyondan başkası olamaz. Elbette sadece motivasyonla başarıyı elde etmek çok zordur. Bunun yanında farklı meziyetlerinizin de olması gerekir. Ancak motivasyon, hiçbir şey yolunda gitmese de yılmamayı öğretir ve başarmak için gerekli enerjiyi size verir.

Motivasyon
  • Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2022
  • Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022
  • Yazan: Speaker Agency
İlham Veren Sozler 690X460 (1)

Nasıl ki aracın hareket etmesini sağlayan şey yakıtsa motivasyon da sizin hareketinizin temel kaynağıdır. Bu nedenle size “devam et” diyecek bir motivasyon kaynağına çok ihtiyacınız varsa doğru yazıdasınız!

Başarının nasıl elde edileceği ile ilgili açıklamayı aslında bir önceki soruya verdiğimiz cevapta yanıtladık. Ancak bir kez daha altını çizmekte fayda var. Öncelikle kendinizi nasıl motive edeceğinizi çok iyi bilmelisiniz. Motivasyonunuzu doğru şekilde yönlendirmelisiniz.

Peki asıl başarı nedir? Asıl başarının sırrı tamamen kendinizi görmek istediğiniz yer ve konumla alakalı. Bulunduğunuz konum ve yaptığınız işler sizin hedefinizle doğru orantılıysa kendinizi başarılı görebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Motive Edici Sözleri

Motivasyon Sözleri 690X460

Günümüzde bize örnek olacak o kadar fazla başarılı insan hikayesi mevcut ki... Bu başarılı insanlarla alakalı en çok merak edilen şey ise bu insanların bu zamana kadar ileri giden başarılarının sırları ve başarılı olmak için kendilerini nasıl motive ettikleri.

Çoğu başarılı insan aslında motivasyonlarını kurdukları temelleri söylemiş oldukları sözlerle bize iletiyor. İşte okuyunca sizi de motive edecek başarılı insanların ilham verici motivasyon sözleri.

Stephen Hawking

"Hayat her ne kadar zor görünse de, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey her zaman vardır."

Stephen Hawking, birçok kesim tarafından kendi döneminin en parlak teorik fizikçisi olarak kabul edilir. Hawking, kısaca ALS olarak bilinen amyotrofik lateral skleroz hastalığına sahipti. 21 yaşından itibaren bu hastalığın pençesinde motor kabiliyetlerini kaybetmesine hatta 1986 yılından itibaren sesini tamamen kaybetmesine rağmen asla vazgeçmedi ve engelleri teker teker aştı. Çevresiyle iletişimini yazıları sese dönüştüren bir cihaz sayesinde yapabilen Hawking bu dönemde sayısız kitap ve makale yayınladı.

Hawking’in kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili çalışmalarının dünyada çok büyük ses getirmesi sayesinde tüm çevreler tarafından saygı değer ve büyük bir bilim insanı olarak kabul gördü.

Hawking’in "Hayat her ne kadar zor görünse de, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey her zaman vardır." sözünü, karşılaştığı bunca zorluğa rağmen vazgeçmemesi ve başarıya ulaşacağı yola inancının bir göstergesi olarak görebiliriz.

Kobe Bryant

"Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz."

NBA ve dünya basketbolunun tüm zamanlarının en iyi oyuncularından bir olan Kobe Bryant, tüm kariyeri boyunca 5 NBA şampiyonluğu, 1 kez en değerli oyuncu ödülü ve 2 kere de finallerin en değerli oyuncusu ödülü kazandı. Tüm yeteneklerinin haricinde saha içindeki kazanma hırsı ve asla vazgeçmemesi onu farklı ve özel kıldı ve doğal olarak en kritik anlarda kazanmak için öne çıkan oyuncu oldu.

Her zaman kazanmaya odaklı bir karakter olması aynı zamanda birlikte oynadığı takım arkadaşlarının da benzer özellikler göstermesini sağladı. Bazı takım arkadaşları ile zaman zaman sorun yaşaması aslında kazanma ve başarı isteğinin bir sonucuydu.

Kobe Bryant’ın "Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz." sözünde sahip olduğu yeteneklerine, hırsına ve oyun zekasına güvenmesinin ve doğru yerde doğru sorumlulukları almasının kaynağını görebiliriz.  

Elon Musk

“İlk olarak yapmak istediğiniz şeyin imkânsız olmadığına inanın. Daha sonra yapabilmeniz için olasılıklar ortaya çıkacaktır.”

Elon Musk, günümüzün en sıra dışı iş insanlarından birisi. Son dönemde yapmış olduğu başarılı projeler ve doğru yatırımlarla şu anda dünyanın en zengin insanları listesinde baş sırayı çekiyor. Özellikle SpaceX ve Tesla projeleriyle çok büyük başarılar sağlayan Musk, ileri görüşlülüğü ve vizyonu ile kısa denebilecek bir süre zarfında öne çıkmayı başarmış bir isim oldu.

Musk, 2016 yılında, insan beynini yapay zeka ile entegre etmek için bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink'i kurdu. Şirket, insanların yazılımla birleşmesine ve yapay zeka alanındaki gelişmelere ayak uydurmasına yardımcı olmak amacıyla insan beynine yerleştirilebilecek cihazlar yaratmaya odaklanmıştır. 

Elon Musk’ın projeleri genellikle fütüristtik ve alışılmışın dışında olarak nitelendirilir. Bu nedenle Musk’ın kullanmış olduğu “İlk olarak yapmak istediğiniz şeyin imkânsız olmadığına inanın. Daha sonra yapabilmeniz için olasılıklar ortaya çıkacaktır.” sözünde aslında başkaları tarafından imkânsız olarak görülen şeyleri başarmaya odaklanmış birinin motivasyonunu görebiliriz.

Steve Jobs

“Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.”

Hepimizin Apple’ın kurucusu olarak tanıdığı Steve Jobs, aslında iş hayatında oldukça çalkantılı zamanlar geçirdi. 1985 yılında Apple’dan ayrılmak durumda kalan Jobs, hemen akabinde NeXT Computer isimde yeni bir teknoloji şirketi kurdu.

Buradaki başarılarından dolayı Steve Jobs’u tekrar Apple bünyesine katmak amacıyla NeXT Computer, Apple tarafından satın alındı. Bu şirketteki teknolojiyle de Mac OS sistemi oluşturuldu. Bu şekilde Jobs, kurduğu şirketin başına 11 yıl sonra tekrar geçmiş oldu. Öldüğü güne kadar Apple’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti.

Steve Jobs’ın bir başka başarı hikayesi ise animasyon stüdyosu Pixar. 1986 yılında Edwin Catmull ile birlikte kurulan stüdyo, hepimizin bildiği; Oyuncak Hikayesi (Toy Story) , Bir Böceğin Yaşamı (A Bug's Life), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), İnanılmaz Aile (The Incredibles) ve Arabalar (Cars) filmlerine imza attı.

Jobs, “Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.” cümlesini kurarak aslında aykırı işlerle nasıl öne çıktığını gösteriyor gibi.

Walt Disney

“Eğer hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz.”

Walter Disney, 14 yaşından itibaren çizime gönül verdiğinde işlerin bu noktaya geleceğini ön görebilir miydi bilemeyiz.

Disney, karikatürleri beğenilmediğinde bu işi yapmayı bıraksaydı, bugün Walt Disney’in adını bile duymamış olacaktık. Elbette öyle yapmadı. Odasında davetsiz yaşayan fareden ilham alarak Mickey Mouse karakterini yarattı. Daha sonra kurduğu prodüksiyon şirketi ile ünü ve başarısı sürekli arttı. 

1923 senesinde Hollywood’a gelmesiyle önündeki tüm kapılar açılmış oldu. Burada animasyon tarafına yoğunlaşan Disney, bir efsaneye dönüşmesini sağlayacak işlere imza attı.

Bu hayat hikayesini dinledikten sonra “Eğer hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz.” sözü çok daha anlam kazanıyor.

Konuşmacılarımızı Dinlerken Sahip Olacaklarınız!

İlham verici başarı hikayeleri ve sahip olunan motivasyon kaynakları başarıya ulaşmak için her karşılaştığınız zorlukta size ışık tutabilir. Konfor alanınızdayken, hayalleriniz doğrultusunda çıktığınız bu yolda kendi motivasyon kaynağınızı bulmanız, yukarıda adı geçen başarı insanlar gibi ayakta kalmanızı sağlayabilir, yalnızca hayal edin.

Önemli olan insanların, ne yaşanmış olursa olsun başarıya giden yolda ayakta kalabilmesidir. Daha önce hiçbir zaman duymadığınız veya dinlemediğiniz insan hikayelerini dinlemek ve hayallerinin gerçek olduğunu bilmek size bu yolda ışık tutabilir.

Bunun için şu an Speaker Agency’nin İlham Veren Konuşmacılarından Judith Malika LibermanGamze CizreliSunay AkınBarış Özcan, Evrim Kuran, Şermin Yaşar, Ebru Baybara Demir, Duygu Alptekin Gürsu ve Arzu Kaprol gibi birçok ismi kurumunuza davet ederek motivasyon ve başarının yükselmesini sağlayabilirsiniz. 

Hemen şimdi bizden ilham alın! 

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.