HAKKIMIZDA INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

PROF. DR. AHMET KASIM HAN

PROF. DR. AHMET KASIM HAN Global Stratejist

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

PROF. DR. AHMET KASIM HAN 2024 Konuşma Başlıkları PROF. DR. AHMET KASIM HAN 2024 Konuşma Başlıkları

 • Siyaset ve Ekonomi: Nedir Ne Değildir; Nasıl Etkileşirler, Nereye Evriliyorlar?
 • COVID Etkisi: Yerel ve Küresel Siyasetin, Ekonominin ve Sosyolojinin Yakın Geleceği
 • ABD Seçimleri Sonrası Türkiye – ABD İlişkileri: Ekonomi ve Dış Politikada Türkiye’nin Bölgesel Siyasi Risk ve Fırsatları
 • Türkiye’nin Ekonomi-Politiği: Stratejik Analiz, Olası Gelişmeler, Riskler ve Fırsatlar
 • İdare Etmekten Yönetmeye Doğru: Anlık Gelişen Ekonomik-Siyasi Risk Analizi ve İşinize Etkisi
 • Türkiye’nin Dış Politikası: Güncel Gelişmeler Değişmeyen Önceliklere Ne Yaptı?
 • Grup Terapi Kurtuluş mu: AB - Türkiye İlişkileri Nereye?
 • Ayı ve Diğerleri: Rusya – Türkiye ve Dünya
 • Çin, Güney Doğu Asya Stratejik Dengeleri ve Türkiye: Kurtarıcı Ejderha?
 • Orta Doğu’nun Dünyasında Gerçekte Neler Oluyor: Geçmişi, Bugünü ve Geleceği
 • Enerjide Paradigma Değişimi ve Değişen Global Dengeler
 • Doğu Akdeniz’de Enerji ve Stratejik Denklem: İşbirliği mi Çatışma mı?
 • Köpekbalıkları Neden Lider Olamaz?: Strateji Düşüncesi 101
 • Stratejik ve Kültürlerarası Müzakere: Kazan ya da Kazan

Prof. Dr. Ahmet Kasım Han Kimdir?

‘’Küresel Sistem Analizi ile Küresel Güçleri ekonomi, strateji, jeopolitik ve uluslararası siyaset perspektiflerinden öngören uzman’’

Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, İstanbul, Boğaziçi, Koç ve Harvard üniversitelerinde, ekonomi, uluslararası ilişkiler, strateji, finans ve müzakere stratejileri konularında lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitimi almıştır. Halen istanbul’da Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğreti üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Han, bundan önce Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı olarak görev yapmıştır. Prof. Han, TC Milli Savunma Üniversitesi Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde, Stratejik Düşünce ve Uluslararası Sistemin Evrimi konularında, Müşterek Harp Enstitüsü’nde ise Strateji ve Startejik Öngörü konularında öğretim üyeliğini sürdürmektedir. Kendisi aynı zamanda Harp Akademileri Komutanlığı Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi Akademik Danışmanlığı görevinde bulunmuştur. Han, University of Pennsylvania tarafından Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin en iyi 20 think tank kuruluşu arasında gösterilen Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi’nin (EDAM) Yönetim Kurulu Üyesidir. Prof. Dr. Han 2018 yılında İtalya’nın en eski ve prestijli düşünce kuruluşu olan ve, yine University of Pennsylvania tarafından küresel olarak 2018 yılının en dikkate değer düşünce kuruluşu olarak sıralanan l’Istituto per gli Studi di Politica (ISPI) tarafından kurumun Orta Doğu ve Kuzey Afrika Uzmanlar paneline Kıdemli Araştırmacı olarak göreve getirilmiştir. St. Andrews Üniversitesinin Suriye Çalışmaları Merkezi (2005) ve Tel Aviv Üniversitesi Moshe Dayan Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Merkezinde (2014) misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. ABD’nin en önemli think-tank kuruluşları arasında gösterilen German Marshall Fund of the United States’in (GMF) Türkiye Programı dahilinde yayınladığı On Turkey araştırma serisi yazarı ve söz konsu kuruluşun Türkiye – Avrupa Birliği – Amerika Birleşik Devletleri Üç Taraflı Stratejik İstişare Grubu üyesidir. Almanya Federal Cumhuriyetinde iktidar partisi CDU’nun bağımsız düşünce kuruluşu olan Konrad Adenauer Stiftung’un Türkiye’de yürüttüğü liderlik programının baş danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Han, yine Almanya Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının ortak Araştırma kuruluşu olan Stiftung Wissenschaft und Politik’in daimi katılımcısıdır.

Ulusal ve uluslararası akademik yayınlarda yer almış bir çok makale ve kitap bölümlerinin yanı sıra, başta köşe yazarlığı yaptığı Radikal ve Referans gazeteleri olmak üzere, çeşitli gazetelerde ve dergilerde yayınlanmış 180’i aşkın fikir yazısı bulunmaktadır. NTV ve SkyTurk televizyonlarında “Amerikanın Savaşı”, “Enerji Forumu” ve “Kerhen Katılıyorum” adı altında çeşitli programlar yapmış bulunan Dr. Han, ayrıca siyaset, ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanında 400’nin üzerinde televizyon programına konuk olmuş, yerli ve yabancı yazılı basında, yine aynı konularda, 100’den fazla röportajı yayınlanmıştır. 2017 – 2018 yayın döneminde, HaberTürk televizyonunda, Türkiye’nin en çok seyredilen üçüncü haber programı konumundaki, “Nedir Ne Değildir” isimli programını yapmış ve bütünüyle veri analizi merkezli olarak hazırlanan programın araştırma koordinatörlüğünü yürütmüştür. Yer aldığı görsel ve yazılı basın kuruluşları arasında PBS (ABD), BBC (İngiltere), CNN International (ABD), Al Jazeera (Katar), CBNC (ABD), CBS (ABD), ITN (İngiltere), Deutsche Welle (Almanya), Al Arabiya (Suudi Arabistan), CCTV (Çin) Voice of America (ABD), Bloomberg (ABD), televizyon kanalları; The Associated Press (ABD), AFP (Fransa), Reuters (Fransa), Nikkei (Japonya) haber ajansları, New York Times (ABD), Jerusalem Post (İsrail) , Yediot Ahronot (İsrail), Christian Science Monitor (ABD), Ashai Shimbun (Japonya), The Wall Street Journal (ABD) Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Radikal gazeteleri (Türkiye), Der Spiegel (Almanya), Paris Match (Fransa), Elsevier (Hollanda) ve The Economist (İngiltere) dergileri yer almaktadır.

ABD hükümetinden, 2003 senesinde Amerikan Dış Politikası alanında çalışmak üzere “Avrupa’nın Onbeş Genç Lideri”, 2015 yılında ise Tel Aviv Üniversitesi tarafından “İsrail ve Orta Doğu Araştırmaları” burslarıyla taltif edilmiştir. NATO tarafından 2005 ve 2011’de iki defa Afganistan Operasyonuna ilişkin gözlemcilik görevinde bulunan Dr. Han, Stockholm International Peace Research Institute, (İsveç); Heritage Foundation, (ABD); Konrad Adenauer Stiftung, Heinrich Böll Stiftung ve Frederich Ebel Stiftung, (Almanya); PRIO ve NUPI, (Norveç); Chatham House (Birleşik Krallık), gibi kuruluşların da aralarında yeraldığı kurumlar tarafından düzenlenen 250’nin üzerinde ulusal ve uluslararası konferansa ana konuşmacı ve tartışmacı olarak katılmış, 2013 yılında Dubrovnik’te yapılan NATO Parlamenterler Asamblesi’ne, 2015 yılında ABD Deniz Piyade Kuvvetleri Üniversitesinde, yine 2015 yılında ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi danışmanlar heyetine, 2014 yılında İngiliz Dışişleri Bakanlığı Wilton Park ve 2017 yılında İsrail Ticaret Odasının yılllık olarak gerçekleştirdiği İsrail Ticaret Konferanslarına uzman konuşmacı sıfatıyla hitap etmiş, Prof. Dr. Han çeşitli uluslararası işbirlikleri çerçevesinde oluşturulmuş; Doğu Akdeniz Enerji Kaynakları (Türkiye, ABD, KKTC, GKRY, Norveç, Almanya, İsrail katılımıyla), İran Nükleer Programı ve ABD, Afganistan, Pakistan, İran İlişkileri (ABD, İran, Pakistan, Afganistan, İngiltere, Rusya, İsveç, Danimarka katılımıyla) ve Orta Doğu Bölgesel Sisteminin Gelecekteki Ekonomik ve Güvenlik Mimarisi (Türkiye, Almanya, Mısır, Suudi Arabistan, İsrail, BAE, Ürdün katılımıyla) üzerine çalışan gayriresmi hazırlık diplomasisi (Second Track) izleme ve çalışma gruplarının üyesidir. NATO Barış için Ortaklık Merkezi (PfP) ve ayrıca NATO Müttefikler arası Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi (COE-DAT) adına dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim semierleri vermiş, NATO adına kritik enerji alt yapısının korunması başlıklı danışma heyetlerinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Han Akademik çalışmaları dışında Türkiye İhracatçılar Meclisi‘nin ilk Uluslararası İlişkiler Danışmanı olarak görev yapmış (2003-2006), akademik kariyerinin yanı sıra özel sektörde sanayi ve finans kurumlarında Yönetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu baş danışmanlığı görevlerinde bulunmuş, Genel Koordinatörlük, Genel Müdürlük, Proje Müdürlüğü, Uluslararası Sermaye Piyasaları Koordinatörlüğü konumlarında görev yapmıştır. Prof. Dr. Han, merkezi New York’ta bulunan uluslararası danışmanlık ağı Gerson Lehrman Group’un GLG Council of Experts üyesidir ve strateji, stratejik düşünce, stratejik müzakere, uluslararası ekonomi-politik ve siyasal risk değerlendirmesi, enerji ve dünya politikası konularında değişik ülkelerde çeşitli özel sektör ve resmi kuruluşlara yüzün üzerinde eğitim ve özel konferans vermiştir. Kendisi çeşitli yerli ve yabancı kuruluşlara birleşme ve satınalma, ayrışma, iş ve kontrat modellemesi ve bu süreçlerle ilgili müzakerelerin danışmanlığı ve yönetimi; yeni pazar ve iş geliştirme alanlarında strateji ve sivil diplomasi, hükümet ilişkileri; bunlara ilişkin stratejik düşünce yetkinlikleri ve siyasal-finansal risk değerlendirmesi, yönetimi ve senaryo planlaması alanlarında danışmanlık hizmetleri vermektedir. Dr. Han aynı zamanda küresel teknoloji ve finans şirketlerine danışmanlık hizmetleri sunmakta olan İstanbul Ekonomi Danışmanlık firmasının danışman heyeti içerisinde bulunmaktadır ve konvansiyonel ve dijital alanlarda araştırma, veri analizi ve strateji hizmetleri vermekte olan İstanbul Ekonomi Araştırma firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesidir.

PROF. DR. AHMET KASIM HAN kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.