Fidye Yazılımı ve Siber Güvenlik Saldırılarına Nasıl Hazırlıklı Olursunuz?

Fidye yazılımları, bulaştığı cihazdaki bilgi ve belgeleri bir nevi rehin tutarak, cihaz sahibi kişi veya kuruluşlardan fidye istenmesini sağlayan zararlı birtakım yazılımlardır. Virüsün bulaşmasından mesul kişi veya kişiler, cihaz sahiplerine fidyeyi ödemezlerse bilgilerin yayınlanacağı veya tüm verilerin silineceği tehdidinde bulunur.

07 Haziran 2022 ・ Yazan: Speaker Agency

Şantaj yazılımı veya fidye virüsü olarak da adlandırılan bu yazılımlar gibi birçok zararlı yazılım her gün firmaların ve bireylerin dijital dünyada sorunu olmaya devam ediyor. Her ne kadar cihazlarımızı korumak için güvenlik yazılımları ve önlemleri geliştirilse de zararlı yazılımlar uzun bir süre bir tehdit olarak kalacak gibi gözüküyor. Bireysel çapta yaşanan saldırılar çoğu zaman sadece kişisel verileri tehdit ederken, kurumlar çok büyük bir siber tehdit altına giriyor.

Bir fidye yazılımı saldırısı için tamamen kapalı olmak toz pembe bir masal dünyasında olmak kadar ütopiktir. Ne kadar önlem alırsanız alın her zaman bir açık bulunması ihtimalini göz ardı etmemelisiniz. Siber altyapınızı güvenli hale getirmek için en iyi ve en güncel teknoloji yatırımlarında bulunsanız dahi saldırılardan tamamen kaçınmanız mümkün olmayabilir. Ancak işletmenize verdiği zararı minimumda tutmak için bir fidye yazılımı saldırısına hazır olmak mümkündür.

Bu tarz kötü amaçlı yazılımlar, teknolojik cihazların hayatımıza girmesi ve tüm kurumların iş yükünü hafifletmek adına siber altyapıları tercih etmesinden beri birçok kişinin korkulu rüyası haline geldi.

Bugün siber saldırılar sonrasında itibarınızı ve operasyonlarınızı nasıl yöneteceğinize yardımcı olabilecek 3 temel hazırlık aşamasını sizlerle paylaşacağız.

Veri Yedekleme

Bir fidye yazılımı saldırısı başarılı olduğunda karşı tarafın kullandığı en büyük koz verilerinizi tamamen silmek olabilir. İşletmenizin operasyonel açıdan bu verilere ihtiyaç duyuyorsa bu sizin için son derece zarar verici olabilir. Belli aralıklarla uygulayacağınız veri yedekleme planları ile bu zarar asgari ölçülere indirebilirsiniz. Bu şekilde sizi tehdit eden kişilerin elindeki kozu da azaltmış olursunuz.

Ayrıca zararlı yazılımdan kurtulduktan sonra verilerinizi yeniden yükleyip şirket operasyonunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kriz Planı

Fidye yazılımı başarılı olduğu zamanlarda bu krizi yönetmek, krizi çözüme ulaştırmak kadar önemlidir. Özellikle tanınmış ve büyük ölçekteki işletmeler bu tarz saldırılara maruz kaldığında genellikle medya da işin içine girer. Konunun medyaya taşınması zararlı yazılımı yöneten kişilerin elini güçlendirir. Çünkü burada mevzu bahis olan sadece kurumun operasyonlarının durması değildir. Bu tarz büyük ölçekteki kurumlar aynı zamanda itibarlarını da korumak durumundadırlar.

Kriz ortaya çıkmadan önce sağlam bir kriz yönetim planı, kriz yönetiminin en büyük parçasıdır. Böyle bir kriz durumunda kurum tarafından yapılacak olan açıklamalar, üst düzey yöneticilerin takınacağı tavır ve krizin genel anlamda nasıl yönetileceği önceden planlanmalıdır. Hatta kurumunuzda gerçekleştireceğiniz ufak tatbikatlarla eylem planınıza sağdık kalmayı başarabilirsiniz.

Kurum İçi Eğitim

Şüpheli bağlantılar bu tarz zararlı yazılımların en büyük giriş yoludur. İlk bakışta son derece zararsız, hatta güvenli gözüken bu bağlantılara tıklamanız halinde fidye yazılımları hızlı bir şekilde cihazınıza yüklenebilir. Bireysel olarak bu tarz durumları önleyebilirsiniz. Ancak kurumunuz içinde çok fazla çalışan varsa, sisteminizin güvenliğinde bir açık bulunması çok daha ihtimal dahilinde olacaktır. Bunun önlenmesi için kurum çalışanları arasında düzenleyeceğiniz bir eğitim semineri ile onları bilgilendirebilirsiniz.

Güncel Kalın

Teknoloji günden güne değişiyor. Bu yüzden üretimden pazarlamaya, yönetimden siber güvenliğe kadar birçok konuda uzmanlardan güncel bilgileri almak son derece önemli hale geliyor. Kendinizi ve kurumunuzu yeni teknolojik gelişmelerden haberdar etmek, kurumunuza bambaşka bir bakış açısı kazandırmanıza yardımcı olabilir. Türkiye’nin teknoloji alanındaki en uzman isimlerinden olan M.Serdar KuzuloğluDr. Sertaç Doğanay, Devrim Danyal, Murat Yetkin ve Doç. Dr. Deniz Tunçalp gibi isimlerin kurumunuzda yapacağı konuşmalarla geleceğe ve günümüze dair teknolojik gelişmelere hazır olabilirsiniz.

Konu ile ilgili aksiyon almak isterseniz bizimle ile iletişime geçebilir, Dijital Dönüşüm konusunda uzman konuşmacılarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Kelime Bulutu

  • Siber Tehdit

  • Kriz Yönetimi

  • Siber Güvenlik

  • Kişisel Veriler

  • Bilgi Güvenliği

  • Kriz Yönetim Planı