Search Button

Fazıl Oral

Liderlik ve Yönetim Düşünürü

Konular
VİDEOLAR PLAYLIST
Video Title
Video Title
Video Title

Fazıl Oral

“Fatih Sultan Mehmet olamayacağıma inandığımdan, Akşemseddin olmak için yola çıktım. Varılacak yeri değil, yolculuğu önde tutuyorum. Bu nedenle, şirket başkanlarına veya kurumlardaki üst düzey yöneticilere danışmanlık, mentorluk ve üst düzey yönetici koçluğu yapıyorum. Üst düzey yönetim takımları ile uzun süreli, grup koçluğu ve eğitim çalışmalarına da devam ediyorum.”

Fazıl Oral, Ankara Kara Harp Okulu mezunudur. Silahlı Kuvvetler sonrası, profesyonel iş hayatı 1991 yılında McDonald’s Corporation bünyesinde devam etmiş ve satın alma müdür yardımcısı olarak çalışmıştır.

1993 yılında satış ve pazarlama müdürü olarak Xerox’ta görev almış, Pakistan, İran, İsrail, Türkmenistan ve Azerbaycan’da bayi yönetimi, satış ve pazarlama aktiviteleri gibi konular üzerine çalışmış, personelin satış ve pazarlama konularında eğitimini üstlenmiştir. Ardından, aynı firmanın pazarlama ve planlama müdürü olan Oral, 8 ülkenin kısa ve uzun dönem planlama ve raporlamasını yapmış, piyasaya yeni ürün sunumu konusunda yoğunlaşmıştır.

Daha sonra, REUTERS bünyesinde yeni pazarların geliştirilmesi, planlama, raporlama ve satış gibi konularla ilgili olarak pazar geliştirme ve bölge satış sorumluluğunu üstlenmiştir.

Kendisi, 1998-2013 yılları arasında, Management Centre Türkiye’de liderlik ve yönetim becerileri, müzakere ve çatışma yönetimi, strateji konularında ağırlıklı olmak üzere, Türkiye, Doğu Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler’de eğitim ve konferanslar vermiştir. Ayrıca İtalya’da 2,5 yıl danışmanlık ve üst düzey yönetici koçluğu yapmıştır. 2013 Aralık’tan beri Deloitte Türkiye’de Chief of Learning Officer (CLO) ve Deloitte Liderlik Enstitüsü’nde Yönetici Direktörü olarak çalışmaktadır. Şirketlerin icra ve yönetim kurullarında görev almakta, 1999 yılından bu yana, misafir öğretim üyesi sıfatı ile Harp Akademileri’nde üst düzey komuta kademesine de dahil olmak üzere Liderlik ve uluslararası çatışma yönetimi dersleri vermektedir.

Londra, Prag, Nice, Lizbon, Atlanta, Boston, Texas, San Diego ve NewYork’ta, Liderlik, Strateji ve Çatışma Yönetimi ve Müzakere konularında eğitimler almış, konferanslara katılmıştır. Harvard Üniversitesi’nde “Stratejik karar verme ve Müzakere sanatı” konusunda eğitim almıştır.

Middlesex Üniversitesi’nde, liderlik, koçluk ve danışmanlık üzerine yüksek lisans yapmış olup, Pozitif Psikoloji ve TA üzerine öğrenim ve gelişimini sürdürmektedir.

Eğitim ve Danışmanlık verdiği bazı gruplar aşağıdadır:

Abdi İbrahim İlaç, Akbank, Anadolu Holding, Arkas, Astra Zeneca, Avea, Aventis, Aviva, Azercell, BAT, Bayraktar Holding, Boehringer Ingelheim, Borusan Makina, Bilim İlaç, BP, Bristol–Myers Squibb, Castrol, Coca Cola, Çukurova Makina, Çelik Motor, Danone, Denizbank, DHL, Finansbank, Finans Invest, Ford, Frito Lay, Garanti Bankası Garanti Portföy, Garanti Sigorta, Glaxo SmithKline, Hillside Beach Club, HP, İş Bankası, JTI, Krafts, Koç Allianz, Koç System, Loreal, Marsa KJS, Merck Sharp & Dohme, Metro, Michelin, Nissan, Oracle, Organon, Orta Anadolu, Perfetti, Philip Morris, Pfizer, Real, Renault Mais, Roche, Sandoz, Schneider Elektrik, Serono, Servier, Set Çimento, Shell, STFA, Tansaş, TEB, Tefal, Temsa, Turkcell, Unilever, Unitim Holding, Ülker, Vodafone, Volkswagen, Yapı Kredi Bankası, Yurtiçi Kargo.

Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Konferanslar :

• Başbakanlık bünyesinde, üst düzey bürokrat ve daire başkanlarına Stratejik Yönetim,
• İstanbul, İTÜ, Marmara, Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Kocaeli, Bursa Uludağ, Adıyaman, Eskişehir Üniversiteleri’nde Liderlik konusunda defalarca konferanslar vermiştir.
• UNDP desteğinde Erzurum – İspir turizm bölgeleri kalkınma projesine katkı sağlamış, Çağdaş Yaşamı destekleme derneği, Junior Chamber Istanbul, Jaycees, Aisec, birçok Rotary kulübü ve değişik sivil toplum örgütlerine de liderlik ve Türkiye’nin dünyadaki yeri konularında konferanslar vermiştir.

İnsanların zihinlerine katkı ve yüreklerinde merak ve heyecan yaratmak için, şirketlerin büyük katılımlı toplantılarında dünyadaki genel eğilimler ve global ekonomi konularında vizyoner konuşmalar yapmaktadır. Kurumların stratejik öneme sahip toplantılarını yönetmektedir. Yaklaşık 12 yıldır, liderlik, motivasyon ve insan ilişkileri üzerine konuşmacı olarak toplantılara davet edilmektedir.

İŞ ÜZERİNE
• Strateji Kurgulamak ve Sistemik Düşünmek
• Stresi yönetmek mümkün mü?
• Organizasyonu mu yoksa İnsanı mı Değiştirmek Daha Kolay,?

İLİŞKİ ÜZERİNE
• Liderlik, Koçluk ve Mentorluk (Yöneticinin Yalnızlığı)
• Çatışma Yönetimi ve Müzakere Sanatı
• Gerçek iletişim, kimin işidir?
• Hayatın İçinden Paylaşımlar
• Değerler – Seçimler
• Örtmeye Çalıştığımız neyse, Altında Kalırız
• Hem Çalışıp Hem İyi Anne-Baba Olmak ister misiniz? (Sevgi Dilini Aksansız Konuşmak)