INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

ÇAĞRI MERT BAKIRCI

ÇAĞRI MERT BAKIRCI Evrim Ağacı Kurucusu & Bilim Anlatıcısı

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

ÇAĞRI MERT BAKIRCI 2024 Konuşma Başlıkları ÇAĞRI MERT BAKIRCI 2024 Konuşma Başlıkları

 • Neler Oluyor ve Neler Olacak: Yapay Zekadan Korkma Vakti Geldi mi?
 • Evrene Yolculuk: Her Şey Nasıl Var Oldu? - Ve Biz, Buraya Nasıl Geldik?
 • Üç Gezegenin Hikayesi: Bilim, Bize Doğru Kararlar Almayı Nasıl Öğretir?
 • Biyoteknoloji ve Geleceğin İş Dünyası: Ya İnsan ve Makine Arasındaki Sınır Kalkarsa?
 • Beyin: Makinanın İçinde Bir Hayalet Var mı?
 • Stres Yönetiminde Nörobilim: Birazcık Stres İyi midir?
 • Kuantum Yalanlar ve Gerçekler: İş Dünyası, Kuantum Devrimine Nasıl Hazırlanmalı?
 • İklim Değişimini Dizginlemek: Sorumluluk Kimde?
 • Büyük Veri, Geleceği Gösteren Sihirli Bir Küre mi?
 • Uzay Sektöründe Olmayan Firmalar, Uzay Çağında Nasıl Konumlanmalı?
 • Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), Sizi Nesneleştirecek mi?
 • İnsan Manipülasyonu: Zihniniz, Önyargılara ve Mantık Safsatalarına Hazır mı?
 • COVID-19 Neler Öğretti? Ve Bir Sonraki Pandemiye Hazır mıyız?

Çağrı Mert Bakırcı Kimdir?

Dr. Çağrı Mert Bakırcı, 1990 yılında Ankara’da doğdu. Liseye kadar TED Ankara Koleji’nde okudu, sonrasında o zamanki adıyla Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi’ne geçti. 2007-2008 yılında üniversite sınavında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü o dönem en yüksek puanla kazanan 10. kişi oldu. Üniversite yılları boyunca farklı öğrenci topluluklarında liderlik yaptı ve yıllardır inaktif olan ODTÜ Makina Topluluğu’nu yeniden yapılandırarak, ODTÜ Makina ve İnovasyon Topluluğu (METU Mech) haline gelmesine liderlik etti. Topluluk, günümüzdeki en aktif öğrenci topluluklarından birisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2009-2010 yıllarında ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde gayrıresmi bir Biyoloji yandalına başladı ve bu sırada, 5 Kasım 2010’da ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu altında Evrim Ağacı isimli öğrenci grubunu kurdu. Evrim Ağacı, günümüzde kendi başına bir bilim girişimi olarak çalışmalarını sürdürmektedir ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen, en güvenilir ve en kapsamlı popüler bilim sitelerinden biri konumundadır.

2013 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olan Bakırcı, bu noktada Biyoloji bölümünden de neredeyse çift anadalı tatmin edecek düzeyde ders almıştı ve birçok laboratuvarda yardımcı araştırmacı olarak görev almıştı. Doktorasını yapmak üzere Texas Tech Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’ne kabul edildi. Burada, Dr. Burak Aksak’ın BIOMS laboratuvarında evrimsel robotik üzerine doktorasını yaptı. Doktora çalışması, evrimsel biyolojinin teorik altyapısını robotik sahasında kullanmaya ve yapay zeka araştırmalarının bir alt dalı olarak görülen evrimsel algoritmalar konusunda mühendislere yol gösterici bir yönerge geliştirilmesi hakkındaydı. Texas Tech Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden doktora yandalını da tamamlayan Bakırcı, 2018 yılında tezini başarıyla savunarak mezun oldu.

2018 yılında akademide kalmak yerine, o noktada 8 yıldır üzerinde çalıştığı Evrim Ağacı projesini meslek edinmeye karar verdi ve Türkiye’ye yönelik geliştirilmiş en kapsamlı bilim anlatıcılığı girişimlerinden birini eşi ve küçük bir ekip ile inşa etti. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında bulunan Evrim Ağacı’na, 2020 itibariyle her yıl Türkiye’deki her 5 kişiden 1’i giriş yapmaktadır ve ziyaretçi sayıları her geçen gün artmaktadır. Evrim Ağacı bünyesinde bugüne kadar çok sayıda kitap, binlerce popüler bilim makalesi, yüzlerce bilim videosu, yüzlerce podcast ve daha önce Türkiye’de yapılmamış çok sayıda bilim projesi üretilmiştir ve üretilmeye devam etmektedir.

Şu anda Texas’ta yaşayan Bakırcı, Evrim Ağacı’nın CEO’su, kurucusu ve idari sorumlusu olarak görev almaktadır ve Kreosus gibi yan dijital projelerin liderliğini üstlenmektedir; ayrıca BirGün ve Oksijen gibi gazetelerde köşe yazıları yazmakta, yeni kitaplar ve popüler bilim yazıları kaleme almaya ve bilim projeleri geliştirmeye devam etmektedir.

ÇAĞRI MERT BAKIRCI kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.